Все про камінь топаз

Все про камінь топаз

12.12.2019
vieved   28536

Прийшов час розповісти про камінь, який своєю небесною чистотою підкорив не одну синьооку красуню (і не тільки синьооку). А завдяки його неочікуваним відтінкам та фантастичній властивості поєднуватися з різними металами, топаз уміло підлаштовується під унікальну красу своєї власниці. Мало того, цього улюбленця також поважають ювеліри, наголошуючи на його здатності розкриватися по-новому при кожній обробці.

Топазіон, тапас чи топазос — історія походження топазів

Як і годиться таємничому каменю, він оповитий різними версіями про своє походження. Одна з версій свідчить, що камінь небесної чистоти відкрили мореплавці в барвистому Червоному морі на острові Топазіон. Швидше за все, що наші улюблені самоцвіти назвали в честь райського острова. Але це тільки одна з легенд.

За пошуком відповіді можна також звернутися до санскриту. В перекладі зі стародавньої мови Індії "топас" означає «вогонь». Незвичайне трактування для такого каменю, чи не так?

Але є можливість і того, що острів називався по-іншому, а санскрит тут ні до чого. Існує ще припущення ніби камінь запозичив своє ім'я від грецького «topazos» (в перекладі означає "пошук").

Родовища топазів 

У природі топази зустрічаються досить часто. Основні родовища зосереджені в запальній Бразилії, чарівній Японії, барвистій Австралії, США та інших країнах світу. Зараз лідером за постачанням блакитних топазів на світовому ринку залишається Бразилія, тому камені часто називають «бразильськими сапфірами».

Тверда тендітність: цікаві властивості топазів 

Топаз —  напівдорогоцінний, прозорий,  найтвердіший (твердість відповідає 8 одиниць за школою Мооса) камінь у своєму класі. Проте, це далеко не всі характеристики, які потрібно про нього знати. Маючи чарівний дзеркально-синій блиск, кристал топаза не обмежує себе у відтінках. Камені різняться від блакитних до рожевих топазів. Цікаво, що тривалий вплив сонячних променів може призвести до втрати забарвлення. До речі, щоб отримати більш насичений колір, майстри використовують облагороджування (спеціальний метод обробки каменю).

Розові топази

Рожеві топази

Ще більше синіх відтінків: різновиди топазів 

Популярними топази стали завдяки своїй доступній ціні та різноманітній кольоровій гамі. Давайте зупинимося на останньому, адже неочікуваний вибір кольорів і грайлива комбінація відтінків заслуговують на окрему увагу. Поряд з небесно-блакитними відомі ще золотисті, коричневі та вкрай рідкісні рожеві топази. Звичайно, королями серед цього вибору впевнено залишаються топази Sky Blue, Swiss Blue і London Blue

Три відтінки блакитних топазів

Зліва — Sky Blue. По центру — Swiss Blue. Праворуч — London Blue

Прозора невагомість Sky Blue

У Sky Blue топаза ніжний небесно-блакитний колір, що нагадує небо в безхмарний день. За що ж так обожнюють цей відтінок? Sky blue є улюбленим кольором для тих, хто любить світлі кольори і повітряні простори.

Починаючи життя як безбарвний топаз, Sky blue є результатом сучасних технологій, які зустрічаються з матір'ю-природою. У 1970-х роках торговці дорогоцінними каменями дізналися, що вони можуть облагороджувати білий топаз, піддаючи його впливу радіації і нагріванню. Те, що спочатку було безбарвним дорогоцінним каменем, отримало синій колір аквамарина.

Вважається, що небесно-блакитний топаз є одним з тих каменів, які допоможуть вам зосередитися. Крім того, це також перлина четвертого року шлюбу.

Ніжний погляд Swiss Blue

Swiss Blue — це інтенсивний синій колір, який справді описаний як яскравий, електричний або супер-блакитний. Деякі з найбільш яскравих відтінків швейцарського блакитного топазу можна порівняти з багатими барвами Карибського моря, який дуже близький до кольору бразильського турмаліну Paraíba

Більшість Swiss blue топазів на початковому етапі є білими або безбарвними топазами з Бразилії чи Шрі-Ланки. Потім вони опромінюються, щоб отримати інтенсивне яскраво-блакитне забарвлення. Однак, з яскравою синявою виходять не всі Swiss Blue топази. Адже на якість відтінку впливають будова каменю та інші фактори.

Каблучка з Swiss blue топазом

Каблучка "Півонія" з топазом Swiss Blue

Переконлива глибина London Blue

Топаз London Blue відрізняється від своїх побратимів глибоким синім кольором, який надає каменю ще більшої ексклюзивності. Цікавим є те, що під певним кутом можна побачити злегка зеленуватий відтінок. В результаті виходить цілий спектр кольорів хвилюючого моря. 

Колір London Blue виводиться в результаті драматичного процесу, який включає в себе нейтронне бомбардування в ядерному реакторі, а потім він знаходитися не менше одного року в ізоляції, щоб залишкова радіоактивність зійшла. Як тільки дорогоцінний камінь становиться безпечним, його можна розрізати, огранувати і встановити в прекрасних умовах. Прикладом стане заворожуюча каблучка «Сонячний ліс».

Каблучка з London blue топазом

Лідери галузі називають London Blue «найбажанішим відтінком блакитного топазу». Він «високо цінується за свій глибокий чарівний синій колір і чистоту», вважається «одним з найкрасивіших каменів, з якими ви зіткнетеся».

Кому підійде топаз?

Енергетика топазів чудово впливає на людей, яким у повсякденному житті доводиться багато спілкуватися. Жінок він робить янгольськи привабливими, а чоловіків наділяє мудрістю. Камінь дарує відчуття гармонії, тихого спокою і навіює мрійливі асоціації. Одним словом, не камінь, а блаженство.

Якому знаку Зодіаку підійде топаз?

Ніжний небесний камінець стане відмінним вибором для всіх знаків зодіаку. А особливо прихильний він до народжених в листопаді стрільців і скорпіонів.

Лікувальні властивості топаза 

Яких тільки лікувальних властивостей не приписували топазам стародавні цілителі. Амулети з цього каменю рекомендували носити для лікування шлунково-кишкового тракту, бронхолегеневих захворювань і  підвищення імунітету. Вважається, що блакитний топаз добре впливає на нервову систему та запускає процеси омолодження організму. А споглядання небесної краси кристалу заспокоїть і вбереже від негативних думок. 

Магічні властивості топазу

Топаз був талісманом моряків і фаворитом правителів. А все через магічну здатність дарувати своїм власникам умиротворення та відчуття інтуїції (недарма його називають каменем душевної чистоти). До магічних властивостей топазу відносять його спроможність заспокоювати, лікувати, спрямовувати енергію у правильне русло. Якщо ви сьогодні опинилися перед вибором прикраси із каменем, яка гармонізує неспокійну натуру, то ваш пошук можна спокійно завершувати на топазах :) 

Топази у ювелірному мистецтві

Нема виробів, де топази виглядають недоречно. В сережках, кулоні, каблучці цей загадковий камінь проявить свої найкращі властивості. Те ж саме стосується металів. Холодне срібло і біле золото створюють ідеальні тандеми з крижаними топазами. А ось у поєднанні із жовтим золотом вони можуть виглядати не так гармонійно, зате креативно. Будучи гладко відшліфованим чи взагалі у вигляді кабошона, топази однаково заворожують своєю глибиною. Частіше за все ювеліри використовують топази з діамантовою та смарагдовою огранкою. А колекційні екземпляри на ринок виходять у вигляді кабошонів або зовсім без обробки.

Як носити прикраси з топазами 

Неочікувана думка, правда? Хіба недостатньо того, що цей камінь неймовірно гарний і підкреслює жіночу красу. У випадку з топазом цього й справді достатньо. Проте, якщо хочете бути впевнені, що правильно підібрали прикраси, то ось що потрібно запам’ятати. 

  • По-перше, топаз підходить і для повсякденних образів, і для особливих подій.
  • По-друге, блакитні топази чудово поєднуються саме з світлим одягом холодних тонів. Зважаючи на різнокольорову гаму топазів, вони можуть підходити жінкам з будь-яким типом зовнішності. 

Ювеліри люблять топаз за універсальність, адже він чудесно поєднується з ніжною красою білого золота чи срібла. І в той же час він розкішно виглядає в обіймах червоного чи жовтого золота.

Як доглядати за прикрасами з топазом. Для очищення виробів з топазом немає будь-яких спеціальних рецептів. Їх можна помити в мильному розчині, використовуючи тканину або м'яку щіточку. Можна також просто прополоскати під проточною водою. Важливо знати, що очищення парою прикрас із топазами взагалі не рекомендується, а от ультразвукова мийка дозволяється.  

Цікаві факти про топази

  1. El-dorado — справжній гігант з усіх топазів в світі. Цю велику знахідку виявили в Бразилії. Вага каменю становить 32000 карат. Але варто зазначити, що в Україні (Волинь) в 1965 році також знайшли один самородок вагою в 117 кг.
  2. Велика колекція топазів зберігається в Смітсонівському інституті (Вашингтон, США). Вірогідно, що там зберігається один з найбільш огранених топазів світу — «Бразильська принцеса» ( 22.892,5 ct).
  3. Шістнадцяту річницю весілля заведено вважати “топазовим весіллям”. В честь цього свята подружжя дарують один одному прикраси з топазами, як символ чистоти і нездоланності почуттів. 
  4. Відомо, що топаз є одним із дванадцяти каменів з пекторалі первосвященика Аарона, згадуваного в Біблії. Також цими натуральними каменями прикрашали корони правителів.
  5. Якщо ви вважали, що "раухтопаз" — один з різновидів топазів, то ви глибоко помилялися. Насправді, раухтопаз це одна з назв димчастого кварцу..
  6. Топаз зростає як кристалічний мінерал в різних гранітних породах і в потоках лави.
  7. Червоні і рожеві камені топазу використовувалися в ювелірних виробах російських цариць XVIII і XIX століть, тому деякі камені називають "Imperial топаз".

Кажуть, що придбавши одну прикрасу із топазом, ви захочете ще і ще. Бо встояти перед цією глибиною практично неможливо. 


(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: