Смарагд дорогоцінний камінь, що став фаворитом королів

Смарагд дорогоцінний камінь, що став фаворитом королів

14.05.2018
vieved   37740

Смарагд — це один з найцікавіших дорогоцінних каменів, що став фаворитом французьких королів. Однак його розкішний вид це не єдина тема для обговорень. Смарагд має також багату історію, цікаві магічні властивості та ряд дивовижних фактів. Саме цим питанням і присвячена сьогоднішня публікація.    

Чому ми любимо натуральні дорогоцінні камені? Тому що разом з ними ми відчуваємо себе частиною органічної природи: вони дарують нам відчуття свіжої гірської краси.

Кажуть, що камені люблять і цінують за три особливості: за природну красу, довговічність і унікальність. Смарагд поєднує в собі всі елементи "закоханості", а ще у нього є маса інших особливостей, про які ви скоро дізнаєтеся.

Історія смарагда

Смарагд спостерігав за створенням і розвитком світу з давніх часів і аж до сучасної епохи. У 37 столітті до н.е. поблизу Червоного моря розробляли перші родовища смарагдів. У 4 ст. до н.е. на міських ринках Вавилону продавали дорогоцінні зелені камені.

Згідно з християнською легендою, чаша Святого Грааля була виготовлена ​​зі смарагдів. Скрижалі Гермеса, на яких записана вся мудрість світу, були створені з цільного смарагда. Клеопатра в знак особливої ​​прихильності дарувала своєму близькому оточенню портрет, висічений на ніжно-зеленому камені. В Єгипті навіть були "шахти Клеопатри", де добували смарагди для улюбленої всіма імператриці!

 Срібні прикраси зі смарагдами

Де добувають улюблені камені Клеопатри?

Три основні джерела знаходяться в Колумбії, Бразилії та Замбії. Іншими країнами, що мають багаті родовища смарагдів, є Афганістан, Австралія, Пакістан, Росія, США.

Сьогодні найбільшої популярності набрали колумбійські смарагди, для яких характерні більш світлі відтінки за рахунок своїх включень. В той час як бразильські мають темніше забарвлення. Та найбільше серед усіх виділяються замбійські смарагди, оскільки вони наділені ніжним синьо-зеленим відтінком.

На пострадянському просторі надають перевагу смарагдам пляшкового кольору, а в Європі синьо-зелені камені наділяють більшою цінністю. По суті, це всього лише специфіка естетичного смаку: обидва види смарагдів однаково хороші, різняться тільки місця походження.

Де добувають смарагди — вже зрозуміло, але де їх огранювати, перетворюючи в улюблені прикраси? В Індії. Там натуральні камені проходять термічну обробку, і більшість з них промаслюється для створення ідеальної текстури.

Фактори якості смарагдів

Виділяють 4 фактори: колір, чистота, огранка, каратність. Найголовнішим з них вважається колір, адже саме він головна родзинка, за яку люди його так люблять. До того ж, колір визначає ціну. Тому почнемо, мабуть, з неї.

Колір


Найбільш бажані кольори смарагду варіюються від синювато-зеленого до чистого зеленого, з яскравим насиченим відтінком і не дуже темним тоном. Якщо натуральний смарагд буде сильно прозорим, то вартість зростає в кілька разів.

Колір у фаворита Клеопатри розподіляється рівномірно, без видимого для очей колірного зонування. Якщо відтінок надто жовтуватий або блакитнуватий, тоді перед вами інший вид берилу, який буде набагато дешевший за смарагд.

Якщо ви коли-небудь бачили дорогі смарагди наживо, то неодмінно погодитеся, що ніщо в природі не зрівняється з прекрасним зеленим кольором.

У чому секрет неймовірного кольору?

У трьох мікроелементах — хром, ванадій і залізо. Колір буде формуватися виходячи з наявності або відсутності кожного з них.

Крім мікроелементів велике значення надається розташуванню шахти. Кажуть, що у колумбійських смарагдів більш теплий та інтенсивний чистий зелений колір, а смарагдів Замбії — більш холодний, блакитно-зелений.

Чистота

Чистота як фактор якості

Одна з особливостей смарагдів це наявність включень, які видно неозброєним оком. Торговців і покупців прикрас включення не бентежать. Адже якщо вони є, то це одна з ознак натуральності смарагду.

Багато хто міг помітити, що смарагдові включення створюють ефект моху, який нагадує сади. З цієї причини їх іноді називають французьким словом «Жардін» (Сад). Але коли включення чинять негативний вплив на прозорість і чистоту, то каміння різко знижуються в ціні.

Огранка

Різні огранки смарагдів

Майстру з огранювання необхідно враховувати глибину кольору, міцність і включення.

Чому це важливо?

 Здійснюючи помилки, камінь втрачатиме вагу. Каратність стане нижчою, ніж могла б бути, в результаті чого впаде цінність дорогоцінного каменю.

Три характеристики смарагдових кристалів, які ускладнюють їх огранювання.

  • По-перше, майже всі смарагди мають значні переломи (іноді називають тріщинками). Майстер повинен проектувати розріз, щоб мінімізувати вплив тріщини на готовий камінь.
  • Другий фактор частково пов'язаний з цими вродженими переломами: смарагди більш крихкі, ніж дорогоцінні камені, подібні корунду. Це робить їх уразливими до пошкоджень під час огранки, полірування і закріпки.
  • По-третє, оскільки колір дуже важливий для встановлення цінності смарагду, огранювання повинне максимізувати ефект відтінку, тону і насиченості. Майстер може впливати на колір, регулюючи пропорції смарагду і кількість граней. Він здатний як і освітлити, так і затемнити камінь.

Каратність

Каратність смарагдів

Смарагди бувають різних розмірів. У музеях і приватних колекціях є екземпляри, які важать сотні каратів. Але крихітні смарагди, що недотягують навіть до 1 карата, також не виняток.

Смарагдова шахта Сандавана в Зімбабве відома своїми крихітними, але яскраво забарвленими камінням. Адже її смарагди розміром в 1 мм все одно зберігають яскраво-зелений колір. Огранені камені з цієї шахти в середньому складають від 0,05 до 0,25 карата і рідко важать більше 1,50 карата. Популярні розміри ювелірних виробів зазвичай знаходяться десь посередині.

Для маленьких каменів вагою від 0,02 до 0,50 карата характерні розміри від 1 мм до 5 мм. Смарагди, які важать від 1 до 5 карат часто використовуються для центральної вставки в прикрасах. А якщо говорити про преміальний сегмент ювелірного мистецтва, то вага може становити більше 20 каратів.

Імітації та синтетичні смарагди

    Чи можна сказати, що смарагд — це ідеально чистий камінь? Ні. Адже практично кожен другий має які-небудь тріщинки чи видимі внутрішні дефекти. Деякі продавці вводять в оману покупців, пропонуючи темно-зелений та ідеально прозорий камінчик, який видає себе за смарагд. Та насправді це всього лиш якісне скло.

Синтетичні смарагди

   Смарагди, як і ряд інших дорогоцінних каменів, без проблем вирощують в лабораторіях. Вони виділяються насиченим блакитно-зеленим кольором, який доволі не тяжко розпізнати. Щоправда, такий відтінок характерний для деяких колумбійських смарагдів.

    Через недосвідченість та незнання особливостей цього каменя люди іноді купують дублети (склеєні з декількох частин камені). Деякі з них тяжко розпізнати через використання виробниками клею із зеленими барвниками. Окрім того складнощі виникають при закріпці каменя в глухій оправі, що не дозволяє розгледіти склеєні місця.

Чи використовуємо ми імітації і штучні смарагди?

Прикраси зі смарагдами

«Чаклунка», «Дерево і гілочки», «Шепіт ночі» «Незабудки»

    Ні, адже таким чином наші роботи втрачають свою унікальність і цінність. Ми вважаємо, що тільки натуральні камені здатні максимально розкривати красу і чарівність прикрас. Екземпляри, вирощені в лабораторіях, на таке ніколи не будуть здатні.

Як носити прикраси зі смарагдом?

    Головне правило гардероба, при носінні прикраси зі смарагдом, це дотримуватися елегантності та простоти. Разом вони створюють прекрасний образ, який завжди виглядає виграшно.

   Мінімалізм відмінно поєднується зі смарагдом. Одяг з цільними кольорами, які відмінно грають один з одним, будуть ідеальними для розкриття кращих сторін цього каменю. Смарагд легко загубиться на тлі «кричущого образу» і різких переходів в кольорах. Нейтральні тони найкраще виглядають з глибоким зеленим кольором каменю. Чорний — ідеальний відтінок, оскільки він підкреслює яскравість каменю, доповнюючи його глибину.

    Те ж саме стосується макіяжу і волосся. Дотримуйтеся класичного та елегантного стилю.

Золота каблучка з центральним смарагдом

«Домінанта»

Чи поєднуються смарагди з декількома прикрасами?

    Бездоганно. Ніщо Вам не заважає одягнути кулончик, сережки та каблучку зі смарагдом одночасно. Головне не забувайте про концепцію простоти.

    Смарагди можна носити зі смарагдами, але при цьому варто враховувати розміри прикрас. Якщо у Вас масивна каблучка, великі сережки та кулон, то зовнішній вигляд можна описати одним словом «перестаралася».

Найважливіше про смарагди

    Пам'ятайте: у природі немає іншого кольору смарагду, крім природного зеленого. Червоних, чорних, синьо-фіолетових смарагдів не існує. Якщо ви зустрінете блакитний камінь, який вам будуть видавати за смарагд, то це або берил, або просто штучний камінь, створений в лабораторних умовах.

    Колір смарагда унікальний, — оксамитово-зелений з різними відтінками залежно від походження. Справжній смарагд змінює колір при зміні кута падіння світла: якщо ви повернете його на 90 градусів, можна помітити градацію відтінків від блакитно-зеленого до ніжно-золотого.

    І ключовий момент — у натурального смарагда практично завжди є мікроскопічні дефекти: тріщини, скупчення солей, невеликі краплі. Уявіть, що процес створення кристала в природі нагадує органічний розвиток клітини. На нього впливають гори, пил, дощ та інші природні фактори. Нагадування про розвиток і походження кристала залишаються з каменем назавжди навіть після ограновування.

 Ідеальних смарагдів в природі дуже мало. Довершені одноколірні камені, які часто можна побачити у вітринах ювелірних магазинів, — це синтетичне каміння, створене не природою, а людиною. У них мінімум натуральності і максимум штучної обробки.

    Вартість натуральних смарагдів з ідеальним кольором без будь-яких природних дефектів набагато перевищує вартість справжніх діамантів. Це та рідкість, за яку доводиться платити величезні гроші. Чистота органічного кольору смарагда і його прозорість, яка нагадує сухожилля морської хвилі, — ось за що ми цінуємо його.

    Любити смарагди — значить цілісно приймати їх справжню красу. Дрібні включення і тріщини смарагда утворюють його унікальний характер: в них природа не може повторити себе більше одного разу. У мікроскопічних дефектах природа дарує свою справжню есенцію, вона дарує силу дощу, свіжість гірського повітря і оксамитову міць землі.

    І це справді цінно.

Золоті прикраси зі смарагдами

Просто магія: кращі властивості смарагда

    Крім давнього походження і історичної значимості, у смарагда є багато інших прекрасних особливостей. Кажуть, якщо покласти камінь в ємність з водою, то через деякий час вона очиститься від негативної енергетики.

    Натуральний зелений колір каменю діє як заспокійливе для нервової системи людини. Також цей колір добре впливає на зір і нівелює хронічну втому.

    Зелений — колір енергії серця; смарагд відкриває внутрішній світ людини і впускає в нього любов і благодать. Ще на Русі смарагди радили носити дівчатам для того, щоб знайти коханого.

    Власники смарагда сплять міцним, спокійним сном. Їм не загрожують кошмари, непомірна втома або безпричинні страхи. Спокійна енергетика натурального каменю стане важливим оберегом для душі і тіла.

ТОП 5 фактів про смарагд

  1. Коли відбувається землетрус або виверження вулкана, народжуються смарагди. Однак через умови їх зачаття вони крихкі та можуть зламатися під занадто великим тиском. Велика кількість включень може привести до того, що смарагд стане світлішим, що зробить його непрозорим або мутним.
  2. 1-каратний смарагд здається більшим, ніж 1-каратний алмаз через його меншу щільність.
  3. Найстарішим смарагдам близько 2,97 мільярда років.
  4. Геммологи оцінюють ступінь чистоти алмазу, використовуючи 10-кратну лупу. Чистота смарагду часто оцінюється неозброєним оком.
  5. Смарагд Герцог Девонширский — один з найбільших не огранених смарагдів вагою в 1383,93 карата.

(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: