Проби золота в ювелірному мистецтві

Проби золота в ювелірному мистецтві

06.08.2019
vieved   20561

Золото — один із найбільш популярних дорогоцінних металів, який людством використовується ще з древніх часів в якості прикрас, предметів декору, аксесуарів, монет (у наш час банківські злитки). Гадаємо,  що любов до золота появилася через його чарівний колір, який символізується з успіхом та багатством.   

Купуючи ювелірні прикраси вперше, покупці часто замислюються над тим, які бувають проби золота та котру з них обрати. Оскільки це доволі поширений запит, то ми підготували статтю, в якій ви знайте відповіді на найбільш розповсюджені питання стосовно проб золота. Та перед тим, як поринути в читання, рекомендуємо ознайомитися з 2-ма базовими поняттями, щоб краще зрозуміти статтю:

    Проба — державний стандарт, що визначає цінність сплаву у виробах, які виготовлені з дорогоцінних металів, і засвідчує вміст вагових одиниць основного дорогоцінного металу в одній тисячі вагових одиниць сплаву.

    Лігатура — допоміжні елементи (домішки), які вносять до складу дорогоцінного сплаву для покращення певних його властивостей.   

Які бувають проби золота?

    999 проба — це чисте золото, яке хіміки називають аурумом (хімічний елемент Au). Окрім високої ціни, особливістю «Трьох дев’яток» є м’якість, яка робить ювелірні прикраси, виготовлені з ауруму, не практичними для носіння. Достатньо незначного прикладання сили, щоб зігнути метал та нанести подряпини. Звичайно, що виготовити просту обручку з неї вдасться, однак товарний вигляд може не зберегтися навіть до кінця дня.

    З цієї причини 999 проба представлена в більшості випадках у золотих злитках, які використовуються для інвестиційних цілей, або в пластинах для виведення нижчих проб золота.


    958 проба — сплав (вміст ауруму 95,8 %), який відноситься до м’якого золота та переважно використовується у Східних країнах. З нього виготовляють ювелірні прикраси, але дуже масивних розмірів, щоб вони не сильно піддавалися деформаціям.

   750 проба складається на 75% із золота, що дозволяє реалізовувати найбільш вибагливі задуми ювеліра. Щоправда, вона не є настільки твердою, як 585 проба. Тому з неї переважно виготовляють ексклюзивні та преміальні ювелірні вироби, які потребують бережного носіння.

750 проба золота

    585 проба — золота середина, гармонійне поєднання золота (58,5 %) та домішок (аргентум, купрум та цинк). На даний момент це найбільш популярна та практична проба, яка дозволяє отримувати різноманітні відтінки металу.


    375 проба — низькопробне золото, що відзначається чудовою міцністю, однак при цьому швидко мутніє та окислюється внаслідок високого вмісту домішок. В основному використовується у масовому виробництві.

А як же радянська 583 проба? 

    Радянську пробу золота припинили використовувати ще в 90-их роках. 585 проба стала замінником радянської, оскільки Західний світ твердив, що 583º не відповідає міжнародним вимогам. Однак, якщо провести розрахунки, то насправді 583º рівна 14K. Це можна перевірити завдяки формулі 14/24*1000 = 583.3.

    Проте позбавляти себе можливості виходу на Західний ринок не хотілося, тому прийняли рішення додати 0,2% золота, внаслідок чого і з’явилася 585 проба. Відмінність між ними полягає тільки у трошки більшій частці золота. 

    Тепер 583 пробу можна побачити тільки в магазинах антикваріату або шкатулках бабусі. А сперечання стосовно: «583 проба краща за 585?» давно завершилися.

Яку пробу обрати для ювелірної прикраси? 585 чи 750?

    У першу чергу необхідно враховувати бюджет, оскільки прикраси із 750 проби будуть дорожчі. Далі задайтесь питанням: «Для чого ця прикраса і якою вона повинна бути?» Якщо хочете прикрасу на щоденне носіння, то рекомендуємо зупинитися на 585 пробі, оскільки ювелірний виріб зберігатиме товарний вигляд набагато довше. А вироби у 750 пробі слід більше розглядати для урочистих подій, на яких ви зможете показати себе у всій красі.

Як відрізнити 585 пробу від 750?

    Професіонал, який багато працює із золотом, зазвичай може визначити пробу навіть неозброєним оком. Ми провели невеличкий екскурс просторами Google і побачили, що деякі джерела пропонують домашні методи перевірки проби з використанням йоду, оцту та інших речовин. Рекомендуємо Вам ніколи не використовувати такі способи, оскільки ризикуєте пошкодити прикрасу.

«Ювелірні прикраси — це не полігон для експериментів»

    Найкращим та найбільш надійним методом буде звернутися до спеціальних лабораторій, які швидко та безпечно проведуть для вас експертизу.

Алергічні реакції на золото?

    На жаль, є немала кількість людей, що не можуть носити золоті прикраси через алергію. Щоправда,  у більшості випадків це алергія не на саме золото (аурум), а на домішки, що містяться в сплаві (мідь, нікель, срібло). Саме ж золото в чистому виді вважається гіпоалергенним.

    Можливо, хтось з вас захоче сказати: «Стоп, якщо ж золото не викликає алергії, то чи значить це, що на вищу пробу організм не так інтенсивно реагуватиме?» Взагалі така думка має місце, оскільки 750 проба містить значно меншу кількість домішок. Алергічна реакція все одно буде проявлятися, але не настільки сильно.

    Якщо бажаєте повністю уберегти себе від алергії, але при цьому хочете носити золоті прикраси, то рекомендуємо замислитися над покриттям прикраси білим родієм. Адже покривши ювелірний виріб родієм, на ньому утвориться мікроплівка, яка не дозволятиме контактувати домішкам зі шкірою людини. Покриття час від часу необхідно оновлювати, оскільки воно не вічне.

   

Кольори золота.

    Колір ювелірного виробу залежить від пропорцій домішок. Для прикладу: якщо поєднати золото та виключно срібло, сплав матиме зелений відтінок; якщо золото та мідь — насичений червоний відтінок.

    Окрім зміни кольору, змінюватимуться також механічні характеристики. Біле золото є набагато твердішим, ніж червоне або жовте, і при цьому воно не настільки добре піддається обробці. Жовте золото — це гармонійне поєднання твердості та пластичності.


Каратність чи проба? Як правильно?

    Каратність та проба — це однакові поняття, оскільки вони показують частку золота у ювелірному сплаві. У іноземців прийнята каратна система для виміру вмісту золота, а у нас (на теренах СНД) метрична (по пробам). Нижче Ви можете ознайомитися с таблицею, в якій проба переведена в карати.


Метрична система
999958750585583375
Каратна система
24231814149
Відсоток чистого золота
99,9 %95,8 %75 %58,5 %58,3 %37,5 %


    Також хочемо наперед сказати, що багато людей плутає каратність (Carats) каменів з каратністю (Karats) золота. Це зовсім різні величини, адже перша вимірює вагу дорогоцінного каменя, а друга — вміст чистого золота у сплаві. 

(
4.8
 з 5)

Поширити статтю

(
4.8
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: