Все що треба знати про опали

Все що треба знати про опали

17.05.2019
vieved   20043
Опали — одні з найбільш загадкових та містичних каменів. У них неймовірне відображення кольорів з чарівними візерунками. Їхня гра зі світлом зачаровувала не одні очі. Однак, окрім незвичайного вигляду у них є ще ряд певних особливостей, про які хочемо Вам розповісти.

У сьогоднішній статті ви дізнаєтесь про різновиди опалів, їхні кольори та огранки, а також про те, як за ними доглядати. 

Різновиди опалів

Розрізняють дорогоцінні опали з іризацією (характерними блискітками) та звичайні (без блискіток). Чим більш рівномірний колір каменю і сильніші відблиски, тим більша ціна. 

У своїх прикрасах ми використовуємо тільки натуральні опали. Однак, виділяють також дублети і триплети. Якщо довго на них не зупинятися, то це камені з мінімальним вмістом опалу. Для прикладу, для виготовлення дублета виробники беруть чорну основу (чорне промислове скло, твердий пластик, коричнева залізна руда) та склеюють її з тонким шаром опала. Для триплета ті ж самі компоненти, але поверх опалу додається ще скло або кварц.

Ми не використовуємо ці 2 різновиди, оскільки вони штучні. На нашу думку, будь-які натуральні камені містять в собі енергетику, що наділяє прикраси життям та характером. До того ж, дуплети та триплети більш вразливі до пошкоджень.

Загальна характеристика

НазваОпал
РізновидМінерал
Твердість за шкалою Мооса5,5-6
Зносостійкість / міцністьСередня
КласНапівдорогоцінний, доступний (є коштовні винятки)
Основні родовищаЕфіопія, Австралія, Мексика, Перу
КолірВсі кольори веселки
Ціна$$-$$$

Фактори якості

В природі надзвичайно складно зустріти ідентичні опали. Адже кожен самоцвіт настільки ж унікальний, як сніжинки або відбитки пальців. Опали можуть сильно відрізнятися не тільки за зовнішнім видом, але й за якістю.

Колір опала

Колір опалів

Опал може бути одного кольору, двох або трьох, або взагалі поєднувати в собі всю палітру веселки. «Благородними опалами» називають ті екземпляри, для яких характерна гра кольорів. До речі, у цієї «гри кольорів» навіть є спеціальна назва — опалесценція Опали часто ділять в залежності від кольору основи. Незважаючи на багатий різновид опалів, виділяють всього 5 типів:

Чорний опал — один з найбільш популярних та рідкісних опалів з чорною основою кольору. 

Білий опал — спектр кольорів варіюється від напівпрозорого до непрозорого білого кольору, в якому обов’язково простежується в більшій-меншій мірі гра кольорів.

Вогняний опал — основний колір в цих самоцвітах зазвичай жовтий, оранжевий або червоний. 

Кристалічний опал — основа каменя прозора або напівпрозора. Завжди прослідковується сильна «гра кольору».

Водяний опал — самоцвіт з прозорою основою, але слабою грою кольорів. 

Найкращі самоцвіти повинні мати яскраву гру кольорів, яка простежується з усіх сторін. 

Візерунки опала

Високо цінуються ті самоцвіти, в яких великі кольорові візерунки розташовані близько одне біля одного. І звісно, що про яскравість теж варто не забувати. 

Чистота опала

Чистота опалів

Для опала — чистота це ступінь прозорості і відсутності включень. Вище ви певно могли вже зрозуміти, що розрізняють повністю прозорі опали і непрозорі. 

Які з них тоді кращі?

Залежить від типу. Для прикладу, чорні опали найбільше цінуються, якщо їхній фон непрозорий, а в кристалічних все навпаки. 

Каратність опалів

Каратність опалів

Опали зустрічаються різної ваги та розмірів. Цікавою особливістю є відносно невелика вага у співвідношенні до розміру, що дозволяє зробити прикрасу з великим опалом не важкою.

Як доглядати за опалами та зберегти їхній зовнішній вигляд?

Питання догляду порушується не дарма, оскільки це доволі специфічний камінь, який практично не схожий ні на який інший. Якщо хочете, аби ваші прикраси з опалами зберігали товарний вигляд протягом років, то необхідно дотримуватися певних правил.

1. Опал — доволі м’який камінь, по шкалі Мооса 5,5-6,5 (для порівняння: аметист – 7, блакитний топаз - 8, сапфір – 9), а це значить, що він потребує бережного носіння. Адже його надзвичайно легко подряпати об тверду поверхню, а при падінні може навіть відколотися шматочок.

2. Опал дуже чутливий до води, можливо тому що і сам на 5-25 % складається з неї. В Інтернеті ви можете зустріти багато інформації про те, що вода на натуральні опали зовсім не впливає і його, навпаки, треба мочити. Ми розповімо Вам тільки ту інформацію, яку вивели зі своїх спостережень та досвіду наших замовників. 

Мочити опал небажано, тому що коли він вбирає в себе багато вологи, втрачається характерна для каменю гра кольорів.

Після висихання (залежить від кількості поглинутої води), опал знову заграє блискітками.

Якщо вода не була чистою (багато мила, вода в басейні, морська вода), блискітки можуть пропасти назавжди.

Тому важливо пам’ятати, що прикраси з опалами ні в якому разі не можна мити в ультразвуковій мийці (на випадок, якщо ви віднесете у майстерню своє улюблене колечко з опалом).

3. Надмірна волога також некорисна для опалів, тому краще знімати прикраси з опалами перед походом в сауну або баню.

4. Уникайте попадання прямих сонячних променів та надмірно сухого повітря — камінь може тріснути. 

У ситуаціях, коли довго не носили прикрасу з опалом, радимо класти її в коробочку або м’який мішечок (щоб не пошкодити камінь іншими прикрасами) поруч з ваткою змоченою невеликою кількістю води.

Якщо ви задумалися над купівлею прикрас з опалами, то можете сміливо їх придбати. Просто опали потребують трошки більшої уваги.

Елементарні правила (що, до речі, стосується інших каменів) – знімати прикраси з опалами вдома, при фізичній роботі і старатися не приймати з ними душ. Надворі дощ? — Не біда, для опала це не критично!

ТОП фактів про опали

Огранка опалів

1. Австралійський вчений Франк Леехман нарахував 134 різновида опалів.

2. У світі зустрічаються як і надзвичайно коштовні опали, так і самоцвіти, що майже нічого не коштують. Сума в $ 150 000 — $200 000 за чорний опал — не рідкість. До того ж, зустрічаються і дорожчі екземпляри. 

3. Опал камінь оберіг для людей, що народилися в жовтні.

4. Опал вважають каменем 14 річниці шлюбу.

5. У 1954 році Єлизавета ІІ відвідала Австралію. В знак пошани їй подарували знамените намисто «Queens Opal», в якому закріпили самоцвіт вагою в 203 карат. 

6. Опал відносять до мінералів, а не кристалів.


(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: