Все про діаманти

Все про діаманти

28.08.2020
vieved   18630

Діамант — воістину король всіх коштовних каменів, його цінують за виняткову твердість та чистоту. Цей мінерал складається всього з одного хімічного елемента — вуглецю.

Чим відрізняється діамант від алмаза?

Звичне для нас слово «діамант» - це і є алмаз, тільки вже огранений. До прикладу, англійська мова не розділяє поняття  «кристал» (сировина) і «гранований камінь»:  в обох випадках вони несуть горду назву «diamond».

Алмаз — єдиний мінерал з твердістю 10 за шкалою Мооса. Хоча в цій шкалі він знаходиться всього на один щабель вище корунду (сапфіра і рубіна), проте він твердіший за нього в 140 разів! Для порівняння, ця цифра відповідає загальній різниці між першою і дев'ятою сходинкою в шкалі австрійського мінералога.

Де добувають алмази?

Кольорові алмази

Алмази формувалися в надрах Землі під високим тиском та температурою близько 1300°C більше мільярда років і піднялися на поверхню в результаті бурхливих вивержень вулканів. Алмазоносна порода розміщена по всьому світу. Група 7 найбільших алмазодобувних країн включає Австралію, Південно-Африканську республіку, Заїр, Росію, Намібію, Анголу і Ботсвану. Невелику кількість алмазів видобувають в Канаді, Бразилії, Китаї, Індонезії.

До слова, ніхто ніколи не скаже вам назву родовища, де був знайдений ваш діамант, хіба що ви стали власником особливо великого і рідкісного екземпляру. Всі видобуті алмази у світі потрапляють на централізований склад, де сортуються. Після завершення класифікації, алмази від різних постачальників, які відносяться до однієї категорії якості, перемішують. Так алмази втрачають свою «національність», щоб покупець не міг визначити країну походження куплених каменів.

Основні характеристики діамантів

Всі діаманти унікальні і є дивом часу, місця і обставин. Кожен з них має певні якості, які формують цінність каменю.

До середини ХХ століття в світі не існувало єдиного стандарту. Гемологічний інститут Америки (GIA) розробив перший стандарт опису діамантів, що згодом став загальновизнаним. Ці параметри отримали назву «4С» - від перших літер слів:

 • Color — колір;
 • Clarity — чистота;
 • Cut — огранювання;
 • Carat Weight — вага в каратах.

Давайте обговоримо детальніше кожен з цих параметрів.

Колір діаманта

Різнокольорові діаманти

Коли ми говоримо про колір діаманта, ми маємо на увазі те, наскільки він білий (безбарвний). Хімічно чистий і структурно досконалий алмаз не має відтінку, немов крапля чистої води. Згідно GIA, діапазон білих діамантів варіюється від D до Z, де D - найбільш безбарвний, а Z містить коричневий або жовтий відтінок, помітний неозброєним оком.

Відтінки діамантів, які не підпадають під цю градацію називають фантазійними (англ - fancy).

У міжнародній системі оцінки діамантів GIA виділяють 9 основних кольорів цього каменю: червоний, коричневий, сірий, пурпурний, блакитний, зелений, рожевий, помаранчевий і жовтий.

Чистота діаманта

Ріст алмазів у надрах Землі відбувався нерівномірно, проходячи ряд стадій. На різних стадіях тиск, температура і охолодження не завжди залишалися незмінними. Внаслідок цього в структурі каменю виникали неоднорідні ділянки, які тепер вважаються його характерними внутрішніми особливостями, так званими включеннями. Сьогодні саме ці включення часто вказують на натуральність каменю.

Ступінь чистоти діаманта показує, наскільки чистий камінь від будь-яких включень. Згідно GIA чистота діамантів оцінюється за такою шкалою:

FL (Flawless) — бездоганно чистий;

IF (Internally Flawless) — внутрішньо чистий;

VVS1, VVS2 (Very Very Slightly Included) — дуже, дуже дрібні включення;

VS1, VS2 (Very Slightly Included) — дуже дрібні включення;

SI1, SI2, SI3 (Slightly Included) — дрібні включення;

I1, I2, I3 (Included) — помітні включення.

Хоча сучасні технології дозволяють збільшувати камінь в десятки разів, стандартом для оцінки діаманта вважається 10-ти кратне збільшення.

Включення можуть заважати світлу безперешкодно проходити через камінь. Залежно від їх розміру, розташування і глибини, блиск каменю може стати тьмяним, тобто діаманту не вистачатиме «гри».

Огранювання діаманта

Дивлячись на неограненний алмаз, складно уявити, що під сірою скоринкою він таїть чистоту і неймовірний блиск. Якщо в давні часи в цьому камені цінувалася красива форма кристала та його прозорість, то завдяки гранувальнику діамант перетворився в короля всіх коштовних каменів.

Чим точніше розраховані площині і кути, тим краще блиск і відбивна здатність діаманта.

Існує 5 оцінок якості ограновування діаманта:

 • Excellent – бездоганне (огранювання);
 • Very Good - дуже хороше;
 • Good – хороше;
 • Fair – задовільне;
 • Poor – погане.

Вага діаманта

Вага діамантів вимірюється в каратах, позначається скорочено ct.
1 карат = 0,2 г

Сьогодні «4С» - це універсальний метод оцінки якості будь-якого діаманта в будь-якій точці світу. Створення «Diamond 4C» означало два важливих моменти: про якість діаманта можна було говорити на універсальній мові; тепер покупці діамантів могли точно знати, що вони збираються придбати.

Додаткові характеристики, які впливають на зовнішній вигляд діаманта

Прикраси з кольоровими діамантами

Окрім описаних вище показників є також інші (менш відомі) параметри, які впливають на кінцеву вартість каменю:

— Полірування;

— Симетрія;

— Флуоресценція.

Полірування діаманта

Полірування — фінішна обробка каменю після ограновування. Гранувальник намагається надати каменю максимально гладку скляну поверхню. Майже кожен огранений алмаз має сліди полірування, але в більшості випадків вони настільки дрібні, що ледь помітні на око. Полірування має ту ж градацію оцінок, що і огранювання:

 • Excellent — бездоганне (полірування);
 • Very Good — дуже хороше;
 • Good — хороше;
 • Fair — задовільне;
 • Poor — погане.

Симетрія діаманта

На оцінку якості ограннювання також сильно впливає втрата блиску, викликана поганими пропорціями і симетрією. Чим ближче симетрія до ідеалу, тим краще візуально виглядає камінь. Оцінка якості симетрії збігається з оцінкою огранювання і полірування.

Що значить Triple X?

Параметри огранки, полірування і симетрії взаємопов'язані і безпосередньо впливають на блиск і гру діаманта. Якщо всі перераховані вище параметри мають оцінку Excellent (бездоганна), то такий діамант ще називають Triple X / Triple Excellent (укр. Три ікс).

Щоб бездоганну оцінку за всіма трьома параметрами, діамант піддається більш ретельній обробці і вимагає особливої майстерності гранувальника. Крім того, заради точних пропорцій при обробці втрачається більше сировини. Тому діамант преміум-класу і має більш високу ціну, в порівнянні з діамантом, у якого один з трьох параметрів не дотягує до бездоганної оцінки.

Важливо пам'ятати, що таку оцінку можуть дати тільки авторитетні компанії по атестації каменів, наприклад, GIA (Гемологічний інститут Америки), HRD (Вища алмазна рада), IGI (Міжнародний Гемологічний інститут). Без супровідної сертифікації у вас немає можливості перевірити додаткові характеристики діаманта.

Флуоресценція

Близько половини всіх алмазів під впливом ультрафіолету світиться блакитним, рідше світло-зеленим, жовтим або червоним світлом. Причина флуоресценції прихована всередині каменів. Алмази містять вкраплення різних хімічних елементів, які, в залежності від їх концентрації, світяться по-різному.

Гемологічний інститут Америки (GIA) оцінює флуоресценцію алмазу по її інтенсивності:

 • None — відсутня;
 • Faint — слабка;
 • Medium — середня;
 • Strong — сильна;
 • Very Strong — дуже сильна.

Приклад флуорисценції діаманта

Вплив флуоресценції на якість діаманта — тема дискусійна.

Дослідження GIA показують, що звичайний спостерігач, порівнюючи два діаманта з флуоресценцією і без, не бачить різницю неозброєним оком.

Однак деякі ювеліри стверджують, що діаманти, які демонструють сильну флуоресценцію, виглядають більш «олійними».

Вибираючи камінь, звертайте увагу в першу чергу на його зовнішній вигляд під звичайним світлом. З іншого боку, власник діаманта з флуоресценцією завжди буде оригінально виділятися на вечірці :)

Приклад флуорисценції діаманта на прикрасах

Скільки коштує діамант?

Нас часто запитують - скільки коштує однокаратний діамант? В такі моменти важко дати однозначну відповідь, оскільки потрібно врахувати всі характеристики, які ми описали вище - в першу чергу вагу, колір, чистоту і огранювання. Зміна кожного з перерахованих параметрів може драматично вплинути вартість діаманта. Ви будете здивовані, але ціна однокаратного діаманта може варіюватися від 1100 до 19800 дол за камінь!

Також цікавий факт, що діамант вагою 0,99 карата приблизно на 20% дешевше, ніж діамант вагою в 1,01 карат тих же характеристик. Але не варто кидатися на пошуки саме діаманта 0,99 карат заради благородної економії – навряд чи вдасться знайти таке чудо на ринку.

Справа в тому, що алмази часто навмисно огранюють «важкими», щоб зберегти максимальну масу на шкоду якості огранювання. І гранувальник докладе максимум зусиль, щоб домогтися ваги в 1 карат+. Тому що вага має значення :)

Каблучка з діамантами 1 ct
Діамант 1 ct

Діаманти вагою 0,50, 0,75, 1,0 карат користуються великим попитом на ринку, тому дорожче своїх побратимів на 0,01 карат більше або менше.

Форма ограновування також впливає на ціну. Як правило, круг - найпопулярніший вид ограновування на ринку - дорожче овалу, маркіза, груші або серця.

Звернемо Вашу увагу, що місце видобутку діамантів ніяк не впливає на їх вартість. 

Цікаві факти про діаманти

1. Діамант — єдиний коштовний камінь, що складається з одного елемента — вуглецю.

2. У алмазів є одна фізична властивість, відома з давніх часів — їх здатність прилипати до жиру. Ця властивість використовувалося аж до 1950-х років, щоб відсіювати алмази з алмазоносного матеріалу (кімберліта).

3. Діамант можна спалити, нагрівши його до температури 700-900°C. Тому коштовності з діамантами можуть не пережити пожежу.

4. Найбільш рідкісний відтінок діаманта — рожевий. Однак найдорожчі діаманти — абсолютно безбарвні.

5. Алмази дуже старі — вік деяких з них може перевищувати 3 мільярди років.

Джерела:

https://www.gia.edu

https://diamondbuzz.blog

Verena Pagel-Theisen. Diamond Grading ABC. The Manual, 2001 (переклад Тетяни Калюжної).


(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: