Все про дорогоцінний рубін

Все про дорогоцінний рубін

25.06.2019
vieved   21953

Вишуканий та елегантний камінь, що заворожує рожевими і темно-червоними відтінками. Рубін залишається фаворитом багатьох поціновувачів дорогоцінного каміння протягом останніх десятиліть. Незважаючи на немаленьку ціну рубіна, вічна чарівність і блиск самоцвіту роблять цю інвестицію цілком виправданою. 

Історія рубіна

Рубін має багату історію. Одні з перших згадок про рубін можна зустріти в Біблії та книзі римського вченого Плінія «Природнича історія». Окрім цього з різних культур до нас дійшло безліч легенд. Древні індійці називали його королем серед каменів, бірманські воїни вірили, що рубін робить людину невразливою в бою. Європейці епохи Середньовіччя вважали, що рубін загоює рани, лікує запальні захворювання, притягує багатство і мудрість. 

Рубін зберіг своє значення з народженням західного світу і став одним з улюбленців європейських королівських сімей та інших еліт. Попит на сьогоднішній день анітрохи не зменшився. Цей символ пристрасті в чарівній прикрасі стане ідеальним романтичним подарунком

Родовища рубінів

Бірманські рубіни на світовому ринку найбільш затребувані та дорогі. Типовий колір такого камня з Бірми (М’янма) — насичений червоний з легким синім відтінком. Продовж багатьох століть найкращі рубіни надходили саме з цього крихітного регіону.

Однією з особливостей бірманських рубінів є те, що свій неймовірно яскравий колір вони зберігають при будь-якому освітлені.

Добувають хороші рубіни також і в Тайланді. Тут знаходять темно-червоні камні з легким коричневим відтінком. А в цейлонських (Шрі-Ланка) рубінах, що стали справжньою рідкістю, відтінки варіюються від світлих тонів до кольору спілої малини. 

Загальна характеристика рубіна

Назва
Рубін
Різновид
Корунд
Твердість за шкалою Мооса
9
Зносостійкість/міцність
Висока
Клас
Дорогоцінний
Основні родовища
Камбоджа, М’янма (Бірма), Шрі-Ланка, Таїланд, В’єтнам
Колір
Рожевий, малиновий
Ціна
$$$$

Фактори якості рубіна

Колір

Кольори рубіну

Колір найбільш розкішного рубіну варіюється від чистого яскраво-червоного до пурпурно-червоного. Коли забарвлення стає занадто оранжевим або більш малиновим, то якість рубіну послабляється. Найбільш якісні самоцвіти наділені яскравим насиченим відтінком. 

Цікавим фактом є те, що історична назва «кров голуба» (pigeon blood) використовується для описання яскраво-червоного забарвлення рубіна. Однак, краще уникати використання цього терміну, оскільки навіть найвідоміші гемологічні інститути світу не можуть дійти спільної думки щодо того, який саме відтінок повинна мати «кров голуба».

Чистота

Чистота рубінів як фактор якості

Знайти абсолютно чистий рубін буде справжньою вдачею, але такий екземпляр обійдеться дорого. Вартість самоцвіту буде залежати від того, наскільки видно ці включення і чи знижають вони прозорість та яскравість каменю. Тому якщо ви зустрінете ідеально чистий рубін по низькій ціні, то ви потрапили на штучний камінь.

Огранка

Огранки рубіна

Є декілька факторів, які впливають на огранку і частку рубінів на ринку. Форма кристалу рубіна визначає його придатність для певних огранок. Рубіни найчастіше зустрічаються у природі у формі продовгуватих трубок з шістьма гранями (гексагональної призми), тому, щоб максимально використати матеріал, майстри зазвичай надають рубіну ступінчасту огранку, а найпопулярніша форма — овал. 

Звичайно, рубіни потрапляють на ринок в таких огранюваннях як круг, октагон, тріліон, груша і маркіз. Однак ці форми рідше зустрічаються у великих розмірах і дуже високої якості.

Каратність

Рубіни високої якості, що важать більше одного карата, складно знайти на ринку, але в менших розмірах вони доволі розповсюджені. Тому ціна за карат по мірі збільшення розміру суттєво виростає і може перевищувати вартість інших кольорових каменів.


Обробка та облагородження 

Так склалося історично, що майже всі рубіни піддаються термообробці для покращення кольору ще в місці видобутку. Наприклад, рубіни втрачають коричневий колір; рубіни, що видобуваються в Шрі-Ланці, набувають більш інтенсивного відтінку при термообробці; рубіни з Монг-Гсу, М’янми позбуваються своїх темних акцентів. 

Такий вид обробки рубінів використовується уже багато століть. Вважається, що більше 95% рубінів на ювелірному ринку оброблені високими температурами. Проте, такі рубіни залишаються натуральними

Просклені рубіни являють собою рубіни низької якості, заповнені під сильним тиском спеціальним склом. Ця технологія з’явилася зовсім нещодавно — на зламі ХХ та ХХІ століть. Скло заповнює тріщинки та сколи. Його показник заломлення близький до показника корундів, що дозволяє світлу безперешкодно проходити заповнену тріщинку так, що для неозброєного ока недосконалість практично непомітна. 

Звичайно, постає питання — скільки такого скла у камені? Постачальники називають цифри 20-40% від об’єму каменю. 

Потрібно пам’ятати про те, що просклені рубіни потребують бережного носіння. Хоч рубін і має високу твердість по шкалі Мооса (9 із 10), але через вміст скла він стає менш стійким до зовнішнього впливу — може подряпатися, сколотися при падінні на тверду поверхню чи пошкодитися від попадання агресивних мийних засобів на свою поверхню.

Просклені рубіни набагато доступніші, ніж рубіни, які пройшли тільки теплову обробку.

Важливо розуміти, що облагородження саме по собі не несе нічого поганого. Облагороджені природні камені залишаються натуральними, особливо при використанні природних методів (наприклад, нагріву).

Як правильно носити прикраси з рубінами?

Прикраси з рубінами
Прикраси з ограненими рубінами

Весілля подруги, діловий ланч, вечірка, звичайна прогулянказовсім не важливо куди вам необхідно іти. Якщо ваша ціль надати своєму наряду елегантності, то прикраси з рубінами на відмінно справляться з цим завданням. Такий комплект це чудова ідея як для офіційних подій, так і для щоденного носіння

Коли у вас з’явиться нагода одягнути прикраси рубінами, виберіть наряд нейтрального тону. Такі кольори, як білий, коричневий і золотий, дозволять заворожливій красі дорогоцінного каменя стати центром вашого образу. 

«А якщо мені не подобаються такі відтінки?» 

Чорний — це завжди безпрограшна класика, яка чудово поєднується майже будь з чим. 

Як доглядати за рубінами?

Оскільки рубін належить до сімейства корундів, то твердістю поступається він лише діамантам. Висока міцність і зносостійкість робить цей камінь чудовим вибором для щоденного носіння

Однак, не варто нехтувати звичайними правилами догляду за прикрасами з каменями:

  • 1) зберігати прикраси з рубінами окремо від інших прикрас в коробочці або в мішечку з м’якої тканини, щоб уникнути подряпин на камені;
  • 2) мити прикраси в теплій мильній воді, після очищення промити та протерти м’якою тканиною;
  • 3) ні в якому разі не очищати прикраси з облагородженими (проскленими) рубінами в ультразвуковій мийці або під дією пари.

ТОП 5 фактів про рубін

1. Рубін — камінь оберіг для людей, що народилися в липні. Згідно традицій, прикраси з рубінами прийнято дарувати на 15-ту та 40-ву річниці шлюбу.

2. 12 травня 2015 року каблучку з рубіном в 25,59 карат продали за $ 1 266 901 за карат (а отже, загальна ціна становила 32 мільйона доларів!) , встановивши новий рекорд на аукціоні дорогоцінних каменів. Продаж відбувся у Швейцарії, покупець зберіг анонімність.

3. Більшість рубінів будуть світитися під впливом сонячного світла через ультрафіолетові промені, що взаємодіють з хромом.

4. «The King Ruby» — найбільший рубін, який важить 21,95 г і має розміри 310×165×140 мм. Знайти цього гіганта можна у виставочному залі Prestige Gems & Jewels (Індія).

5. Дивовижний колір рубінів утворюється завдяки вмісту хрому. Ці дорогоцінні камені утворюються внаслідок сильного тиску і екстремальних температур, що створюються глибоко в землі.

(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: