Все про дорогоцінний рубін

Все про дорогоцінний рубін

Все про дорогоцінний рубін

 Древні індійці називали його королем серед каменів, бірманські воїни вірили, що рубін робить людину невразливою в бою. Європейці епохи Середньовіччя  вважали, що рубін загоює рани та лікує запальні захворювання.    

Рубін до сьогодні вважається одним із найпопулярніших дорогоцінних каменів серед поціновувачів ювелірних прикрас. Ціна за карат рубіну хорошої якості до сьогодні перевищує вартість інших кольорових каменів.

Рубін — різновид корунду (до речі, всі відтінки корунду окрім червоного/малинового є сапфірами). 

Родовища рубінів

    Найціннішими рубінами у світі вважаються рубіни, добуті в Долині Могок та Монг-Хсу, що у  М'янмі (колишня Бірма).

    Також відомі на весь світ родовища на Мадагаскарі в Камбоджі, Шрі-Ланці, Таїланді, В'єтнамі.

Колір

    Колір є одним з найважливіших факторів у визначенні вартості рубіна. Рубіни варіюються від оранжево-червоного до пурпурно-червоного відтінку. Історична назва «кров голуба» (pigeon blood) використовується для описання яскраво-червоного забарвлення рубіна. 

    Однак, краще уникати використання цього терміну, оскільки навіть найвідоміші гемологічні інститути світу не можуть дійти спільної думки щодо того, який саме відтінок повинна мати «голуба кров».

Різноманітні форми рубінів

Обробка та облагородження 

    Так склалося історично що майже всі рубіни піддаються термообробці для покращення кольору ще в місці видобутку. Наприклад, рубіни втрачають коричневий колір; рубіни, що видобуваються в Шрі-Ланці, набувають більш інтенсивного відтінку при термообробці;  рубіни з Монг-Гсу, М'янми втрачають свої темні акценти. 

    Такий вид обробки рубінів використовується уже багато століть. Вважається, що більше 95% рубінів на ювелірному ринку оброблені високими температурами. Проте, такі рубіни є натуральним.

    Просклені рубіни являють собою рубіни низької якості, заповнені під сильним тиском спеціальним склом. Ця технологія з’явилася зовсім нещодавно — на зламі ХХ та ХХІ століть. Скло заповнює тріщинки та сколи. Його показник заломлення  близький до показника корундів, що дозволяє світлу безперешкодно проходити заповнену тріщинку так, що для неозброєного ока недосконалість практично непомітна. 

квадратні рубіни

    Звичайно, постає питання – скільки такого скла у камені? Постачальники називають цифри 20-40% від об’єму каменю. 

    Потрібно пам’ятати про те, що просклені рубіни потребують бережного носіння. Хоч рубін і має високу твердість по шкалі Мооса (9 із 10), але через вміст скла він стає менш стійким до зовнішнього впливу – може подряпатися, сколотися при падінні на тверду поверхню чи пошкодитися від попадання агресивних мийних засобів на свою поверхню.

    Просклені рубіни набагато доступніші, ніж рубіни, які пройшли тільки теплову обробку.

    Важливо розуміти, що облагородження саме по собі не несе нічого поганого. Облагороджені природні камені залишаються натуральними, особливо при використанні природних методів (наприклад, нагріву).

Рубіни в радянських прикрасах

    До нас часто звертаються замовники з проханням виготовити прикрасу з каменем (найчастіше, рубіном або александритом) зі старого колечка або сережок бабусі.

    Ми завжди радо беремося за такі замовлення, тому що віримо, що переносимо часточку пам’яті про дорогу людину в новий витвір. 

    Хочемо зазначити, що рубіни та александрити з радянських прикрас, що потрапляли до нас, найчастіше були ненатуральними.  Варто згадати, що в  СРСР не було достатньо великих родовищ цих каменів для масового виробництва ювелірних виробів з рубінами та ще й по доступній ціні.  

    Не потрібно засмучуватися, цінність цих каменів не стільки в грошах, як у спогадах, що вони несуть. 

(3.5 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: