Все про хризоліти

Все про хризоліти

23.04.2021
vieved   5580

Камінь з ароматом перших квітів. Земля задумала його ще дуже давно, глибоко у своїх надрах, як велику таємницю природи. А потім викинула на поверхню під час виверження вулканів, аби кожен мав можливість торкнутися його — каменю, що пробуджує творити. 

Хризоліт пронизує всі органи чуттів. Він соковитий, свіжий, ніжний, чистий. Він звучить музикою першого весняного дощу, що лягає в нашу пам’ять легкою ноткою безтурботного щастя. Під час якого і виникає чисте натхнення, спровоковане одним лише бажанням поділитися тим прекрасним, що кожен носить в серці.

Історія

Хризоліт, також відомий під назвою перидот, споконвіку асоціювався зі світлом. Єгиптяни називали його «перлиною сонця». В інших народах існувала думка, що він здатен прогнати злих духів, а також захистити свого власника від «нічних кошмарів», особливо коли самоцвіт закріплений в золоту оправу. 

На цьому з містичними та магічними особливостями завершимо і перейдемо до цікавих фактів.

Родовища

Більшість хризолітів сформувалися глибоко в надрах Землі і згодом були викинуті на поверхню під час виверження вулканів. Деякі екземпляри зустрічаються серед уламків метеоритів, але позаземні хризоліти надзвичайно рідкісні та взагалі не потрапляють на прилавки ювелірних бутиків. 

Невеликого розміру перидоти добувають в застиглих потоках лави в США, Китаї, В’єтнамі, великого розміру кристали можна знайти в Фінляндії, Пакистані, М’янмі (Бірмі) та на вулканічному острові Забаргад в Червоному морі.

Загальні характеристики

Блискучий золотисто-зелений хризоліт (перидот) — напівкоштовний самоцвіт з роду олівінів. Часто асоціюється з духовністю та самовираженням. Приваблює цінителів ювелірних прикрас доступною ціною та чарівним відтінком, що чудово гратиме блиском в теплі пори року. На відміну від сапфірів, діамантів, смарагдів та рубінів, хризоліт зустрічається в ювелірних прикрасах нечасто, що надає певної особливості прикрасі з цим каменем.


Назва
Хризоліт (перидот)
Різновид
Олівін
Твердість за шкалою Мооса
6,5-7
Зносостійкість/міцність
Середня
Клас
Напівдорогоцінний, доступний
Основні родовища
Пакистан, М’янма (Бірма), США, Китай
Колір
Зелений, жовто-зелений, коричнево-зелений
Ціна
$-$$


Фактори якості

Перидот чудово поєднується з різними видами ювелірних прикрас. Окрім цього, хризоліт буває великих розмірів і надзвичайно яскравих відтінків, що зможе задовольнити найвимогливішого цінителя кольорових каменів. Розгляньмо чотири класичні фактори якості, які визначають цінність будь-якого каменя.

Колір

Колір хризолітів

Найкращим відтінком вважається чистий зелений колір без натяку на жовтий та коричневий відтінки. Краса каменя особливо проявляється в екземплярах вагою від 10 карат. Якщо мова йде про більш бюджетні хризоліти, то в них чітко проглядається коричневий відтінок. 

Чисті зелені перидоти зустрічаються рідко, тому більшість хризолітів жовто-зелені.

Варто також зазначити, що чим вища якість, тим насиченіший колір 

Чистота

Чистота хризолітів

Більшість хризолітів високої якості позбавлені видимих включень та крихітних чорних вкраплень. Якщо ж без спеціальних приладів вдається їх побачити, то це понижує ціну каменя. 

Огранка

Огранка хризолітів

Хризоліти огранюють в різні форми. Попри крихкість, камені можна зустріти різних огранок: круг, овал, груша, кушон, трикутник чи маркіз. Умілі руки гранувальників розкривають красу кольору на всі 100%. 

Каратність

Стандартні огранки перидотів для ювелірної промисловості включають широкий діапазон форм і розмірів. Камінь коштує недорого в маленьких розмірах, але ціни на самоцвіти від 2 карат стрімко зростають. Найкращі крупні хризоліти знаходяться в М’янмі та високо в Гімалаях (Пакистан). Стандартні розміри добуваються в США (Арізона) та Китаї. 

Догляд за хризолітами

Олівіни можуть мати твердість від 6,5 до 7 по шкалі Мооса. Це означає, що перидоти по твердості наближаються до сімейства кварців (аметист, гірський кришталь, цитрин) і є цілком придатними для щоденного носіння. Попри це, хризоліти все одно залишаються чутливими до подряпин. Окрім цього, камінь не варто піддавати різким перепадам температур. Також не забуваємо про універсальні правила по догляду за ювелірними виробами:

  • знімати прикраси перед будь-якою активною фізичною діяльністю, яка чинитиме навантаження на прикрасу;
  • знімати прикраси перед миттям посуду;
  • знімати прикраси перед нанесенням кремів, лосьйонів та інших хімічних речовин.

Як носити прикраси з хризолітами?

Перидот цінується за насичений зелений відтінок. Саме тому якщо ви хочете зробити свій образ яскравішим, то вам підійдуть прикраси з хризолітами. Не варто лякатися насиченості кольору і бездоганного блиску каменів, адже ми маємо декілька порад, як правильно комбінувати одяг з такими прикрасами. 

Внесіть більше фарб у гардероб

Чудовою ідеєю буде зробити яскраві акценти в образі за допомогою прикрас з хризолітами. Якщо основу вашого гардеробу складає одяг білих, пастельних, темних відтінків, то присутність перидоту додасть фарб і зробить образ збалансованим.

Однак тут важливо не перестаратися. Спробуйте дві ключові деталі: срібну каблучку та сережки з хризолітами. Це створить гармонійний вигляд завдяки невеликим зусиллями.

Як носити прикраси з хризолітами

Каблучка «Гілочка», каблучка «Вітамінка», сережки «Нотр-Дам», каблучка «Персефона»

Отримуйте максимум переваг

Якщо ви мріяли про сережки з хризолітами і у вас світлий відтінок волосся, то прикраса з таким каменем — ідеальний вибір! Контраст кольорів гарантовано створить заворожливий вигляд. 

Комбінуйте та експериментуйте

Мабуть, ви вже зрозуміли, що хризоліт чудово грає з базовою палітрою кольорів. Та це не означає, що його не можна поєднувати з іншими каменями. Експериментуйте. Адже хризоліт цікаво виглядатиме з пурпуровим аметистом і блакитним топазом.

Також не варто боятися незвичних моделей ювелірних прикрас. Хризоліт гармонійно виглядає з фактурами, що імітують природу: кору дерева, гілки, листочки тощо. Така комбінація особливо виграшно виглядає влітку і надає образу свіжості. 

Прикраси з хризолітами
Прикраси з хризолитами

Факти

  1. Люди в Середньовіччі часто плутали хризоліт зі смарагдом. Століттями панувала думка, що для оздоблення гробниці Трьох святих королів (собор в Кельні, Німеччина) використали 200 карат смарагдів, хоч насправді це були хризоліти. 
  2. Деякі хризоліти надзвичайно древні: вони зустрічаються в паласитових метеоритах, залишках народження нашої Сонячної системи. 
  3. Хризоліт вважається каменем людей, що народилися в серпні.
  4. Популярність перидотів виросла в середині 19 століття і досягнула свого піку в Вікторіанську (1837-1901 рр.) і Едвардіанську епохи (1901-1910 рр.). Едуард VII в Англії, в честь якого названа Едвардіанська епоха, настільки обожнював перидоти, що оголосив їх своїми улюбленими каменями. Хоч його правління тривало недовго, але популярність хризолітів збереглася протягом всього ХХ століття. 
  5. Найбільший огранений перидот важить 311 карат (приблизна вага курячого яйця). Знаходиться екземпляр в Смітсонівському інституті (Вашингтон). 
  6. Перидот вважається каменем шістнадцятої річниці шлюбу.
  7. У 2006 році космічний корабель NASA Explorer, Stardust, розпочав місію по збору взірців космічного пилу біля Сонця. Серед проаналізованих частинок знайшли перидот ювелірної якості, який, припускають, міг сформуватися в часи зародження нашої сонячної системи. А це, між іншим, біля 4,5 мільярдів років назад!

Завдяки своїй королівській, вулканічній, і навіть позаземній спадщині, хризоліти мають одну з найцікавіших історій походження серед всіх каменів.

(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: