Цаворит — все що необхідно знати

26.04.2024
vieved   570

Цаворит — зелений гранат, що своїм забарвленням легко позмагається зі смарагдом. 

Цаворити міцні, блискучі, універсальні й наділені неймовірною енергетикою. А ще — це один із найдавніших мінералів на Землі, але наймолодший серед усіх із моменту свого відкриття — усього пів століття тому. Проте за цей час коштовні зелені камінці встигли стати улюбленцями світових брендів та належать до ексклюзивного сегмента.

Історія цаворитів

У 1967 році британський розвідник дорогоцінних каменів та геолог Кемпбелл Бріджес виявив родовище зеленого граната в горах північно-східної Танзанії. Знайдені ним екземпляри зразу зацікавили торговців дорогоцінним камінням. Але на той час уряд Танзанії не дозволив вивозити самоцвіти з країни.

Пізніше Пітер Морган, засновник компанії Eltons Mining Ltd., виявив коштовне каміння поблизу національного парку Західний Цаво в Кенії та представив знахідку тодішньому віцепрезиденту нью-йоркських ювелірів Tiffany & Co. — Гаррі Плату. Саме з подачі керівника Tiffany & Co. з’явилася назва «цаворит» (від назви парку-родовища Tsavo).

А вже в середині 70-х цаворит став безумовним фаворитом Tiffany & Co. та впевнено завойовував симпатії ювелірів усього світу.

Загальна характеристика цаворитів


Сьогодні найбільшим постачальником цаворитів є Кенія, тому іноді самоцвіт називають кенійським смарагдом.

Щоб дістатися до мінералу, необхідно докласти дуже багато зусиль, оскільки залягає він досить глибоко. Сучасні технології у видобуванні майже не застосовуються, і весь процес побудований практично на ручній праці.

Більшість кристалів цаворита мають велику кількість включень, що утворилися у зв’язку з прадавністю формування мінералу. Ці включення є ідентифікаційними ознаками каменю.

Назва
Цаворит
Мінерал
Гросуляр (гранат), насичено-зелений
Твердість за шкалою Мооса
7-7,5
Зносостійкість/міцність
Висока
Щільність
3,61 г / см3
Клас
Напівдорогоцінний: розкішний, ексклюзивний
Основні родовища
Окремі території Кенії та Танзанії
Колір
Яскраво-зелене забарвлення
Ціна

$$-$$$ залежно від різновиду

Як правильно вибрати цаворит?


На цінність каменю впливають три параметри — колір, ясність (чистота) та вага в каратах.

Найкращий колір — яскраво-зелений. Жовтувато-зелені та дуже темні цаворити вважаються менш цінними.

Камінь може бути прозорим або напівпрозорим.

Добре сформовані кристали цаворита надзвичайно рідкісні. Здебільшого каміння отримують із жовен (мінералів круглої або еліпсоїдної форми без кристалічних граней). Ці камінці часто великі, і через таку зовнішність їх називають «картоплею». Зазвичай жовна містить великі тріщини й підходять тільки для отримання невеликого камінця до 1 карата.

Ось деякі правила, що допоможуть у виборі цаворита:

— в природі найчастіше трапляються невеликі камінці. Камінь понад 2 карати — рідкість, і його ціна легко конкурує зі смарагдом
— колір мінералу неоднорідний
— цаворит може «світитися», якщо дивитися на камінь при сонячному світлі
— в лабораторних умовах цаворити не вирощують. Якщо вам пропонують синтетичний цаворит — це підробка

Властивості цаворитів

Цавориту надають неабияких магічних та лікувальних властивостей. Камінь здобув славу справжнього поглинача негативної енергії. Вважають, він здатний утворювати навколо власника особливе біополе, яке відвертає погані думки та погляди недоброзичливців.

Народні цілителі стверджують, що цаворит позитивно впливає на органи зору, нервову систему, обмін речовин, знімає головний біль, допомагає при надмірній напрузі. Крім того, самоцвіти підвищують інтуїцію, гармонізують внутрішній світ, сприяють налагодженню дружніх і любовних стосунків.

Догляд за цаворитом

Хоч цаворит далеко не крихкий самоцвіт, але це не означає, що він не вимагає бережного ставлення. Якщо дотримуватися простих правил, то ви гарантовано збережете красу свого каменю:

· уникайте ударів каменю об тверді поверхні;
· знімайте прикрасу перед миттям посуду та будь-якими активними заняттями (у спортзалі, для прикладу), під час яких можна пошкодити виріб;
· якщо ви зберігаєте прикраси в скриньці, то розташуйте їх так, щоб камені не торкалися одне одного;
· уникайте тривалого перебування цаворита під прямими сонячними променями. Це може негативно вплинути на колір каменю.

Цаворит та світові бренди

Завдяки Tiffany & Со. яскраво-зелений гранат став відомий практично в усьому світі. Іменитий бренд Van Cleef & Arpels використовував цаворити в поєднанні з діамантами для створення одного зі своїх найбільш впізнаваних символів.

Цаворити можна побачити в прикрасах таких світових брендів:
Tiffany & Со.
Chopard
Chaumet
De Grisogono
Boucheron
та Kochut ;)

(
0.0
 з 5)

Поширити статтю

(
0.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: