Причини родіювання ювелірних прикрас та покроковий процес нанесення шару родія

Причини родіювання ювелірних прикрас та покроковий процес нанесення шару родія

Причини родіювання ювелірних прикрас та покроковий процес нанесення шару родія

Родіювання — це гальванічне покриття металу тонким шаром родію. Воно широко використовується в ювелірній справі та має ряд переваг серед інших типів покриттів. Справжні поціновувачі ексклюзивних та дорогих прикрас дещо знають про нього, однак ми підготовили для вас інформацію,  яка дасть змогу ще краще ознайомитися з цим ювелірним покриттям.

Що таке родій?

    Родій — один з найдорожчих дорогоцінних металів. Вперше про нього дізналися в 1803 році, завдяки Вільямом Волластоном. Даний елемент відноситься до металів платинової групи. Ціни на родій досить високі, оскільки він досить дефіцитний і у нього низькі обсяги видобутку. В результаті це дає нам благородний метал, який дорожчий за золото. 

Для чого використовують родіювання?

    Все залежить від того, яке родіювання вас цікавить. Адже виділяють покриття білого та чорного родію.

Білий родій використовується з двох причин:

    1. Естетичний вид. Багато людей, обираючи біле золото, просять, аби ми покрили прикрасу білим родієм, оскільки їм не подобається жовтуватий відтінок білого золота. Тому для тих, хто любить білосніжний відтінок, покриття білого родію стане ідеальним вибором. До того ж, прикраси, покриті родієм, завжди виглядають неперевершено та більш благородно.

    2. Захист. Одна з причин нанесення цього покриття — уберегти прикрасу від пошкоджень. Адже плівка родієвого металу доволі стійка, як до механічних чинників, так і до хімічних. Та варто зауважити, що цей шар надзвичайно тонкий і його товщина вимірюється в мікрометрах. Це означає, що його можливо пошкодити, подряпати навіть в побутових умовах. Тому за родійованими прикраси також необхідно доглядати.

Використання чорного родію.

    Чорне родіювання виконує фактично тут саму роль, що й оксидування. Деякі ювеліри наносять його з усіх сторін, щоб прикраса стала повністю чорною. Однак, ми таке не практикуємо, оскільке використовуємо чорне родіювання, щоб додати каблучці контрасту та виділити її рельєф. У декого може виникнути запитання:

Навіщо покривати чорним родієм, якщо є можливість покрити оксидуванням?

Річ у тому, що золото, на відміну від срібла, не піддається оксидуванню. Оксидуватися може тільки золото низької проби і з високим вмістом міді.

У чому різниця між білим та чорним родієм?

    Перша відмінність полягає в кольорі, проте на ній не варто зосереджувати увагу. Друга відмінність — це функції, які вони виконують. Третя відмінність — кінцевий результат.

    Чорний родій ніколи (у нашій практиці) повністю не залишається на прикрасі, оскільки задача не полягає в тому, щоб зробити її цілком чорною. Нами це робиться виключно для підкреслення рельєфності виробу. При нанесенні чорного родію можемо покривати як і окремі частини виробу, так і повністю, але потім всі залишки все одно знімаємо.

    Білий родій покриває прикрасу повністю та залишається в незмінному виді. Адже головним нашим завданням є те, щоб зробити ювелірний виріб білосніжним. Для досягнення кращого ефекту, можна ще обережно відполірувати покриття родію, для кращого блиску.

Технологія родіювання

    Як і з оксидуванням, спочатку необхідно підготувати ювелірний виріб для роботи. Розглядати технологію родієвого покриття будемо на таких прикрасах, як «Гілочка» з топазом і «Джерело життя» з хризолітом. Перше колечко виготовлено зі срібла, друге з білого золота.

Срібло та золото до родіювання

1. Чистимо в ультразвуковій мийці. Завдяки їй, очищаються навіть важкодоступні місця.

Мийка в ультразвуковій мийці перед покриттям білим родієм

2. Після очищення промиваємо прикрасу під проточною водою, а потім знежирюємо в дистильованій, оскільки виріб повинен відправлятися на родіювання в чистому вигляді.

3. Концентрат родію розбавляємо також дистильованою водою, адже звичайна містить різні мінерали, яким краще не вступати в гальванічну реакцію.

Підготовка каблучок до родіювання

4. Приступаємо до гальваніки. Катодом буде виріб, а анодом титано-платинова пластинка. Подаємо електричний струм і спостерігаємо за реакцією. Деякі ювеліри засікають 2-3 хвилини, але ми останнім часом віддаємо більше перевагу оцінювати на око. Адже для одних прикрас може бути досить і півтори хвилини. Час залежить від масивності вироби.

Процес родіювання срібла та золота

5. Промиваємо прикрасу, щоб прибрати краплі розчину, і починаємо оцінку якості покриття. Якщо виріб занадто матовий, тоді передержали. У таких випадках віддаємо на переполіровку, а потім знову на родіювання.

Золота та срібна каблучка покрита білим родієм

6. У нашому випадку родіювання срібла і золота пройшло на відмінно з першого разу.

Покриття чорним родієм

Технологія чорного родіювання.

На цей раз моделлю стане кулончик «Кавове зернятко». Щоправда, тепер ми не занурюватимемо  повністю прикрасу у розчин, оскільки будемо наносити покриття локально. 

1. Перші 3 кроки аналогічні попереднім. До покриття не приступаємо до тих пір, поки не почистимо та не підготуємо прикрасу до роботи. 

Кулон перед покриттям чорним родієм

2. Закріпляємо прикрасу щипцями та дістаємо спеціальний олівець з фетровим наконечником, який стане заміною спеціальної пластинки (анод).

3. Наносимо олівцем акуратно шар чорного родію. З боку це нагадує дитинство, в якому ми здійснювали різноманітні розмальовки тварин, казкових героїв, та інших предметів. Однак тепер ними стали наші прикраси. 

Локальне нанесення чорного родію

4. Після родіювання відправляємо виріб на полірування та шліфування. 

Кулон покритий чорним родієм

5. Оцінюємо пророблену роботу.    

Готовий золотий кулон у формі кавового зернятка


Вплив родіювання на шкіру та виклик алергічної реакції.

    Одна з причин нанесення родію на метал — убезпечення від прояву алергічної реакції. Тобто, якщо у вас алергія на срібло або золото, то необхідно попросити, аби майстри покрили родієм прикрасу. Та варто відзначити, що у деяких випадках можливе також локальне родіювання. В основному це застосовується для гачків та кріплень сережок, аби вуха не вступали в контакт зі сріблом чи золотом. 

Локальне родіювання прикраси

Родій дорогоцінний метал і не містить в собі домішок, що можуть викликати алергічну реакцію, тому  він не взаємодіє зі шкірою людини та є гіпоалергенним.

 

Як відрізнити родоване срібло від родованого золота?

    По зовнішньому вигляду це зробити неможливо, оскільки відтінок буде на обох металах однаковий. Тому єдиним способом дізнатися, що приховується під покриттям родію — зішліфувати покриту плівку. 

    Щоправда, є ще один спосіб. Якщо взяти дві однакові прикраси в одному розмірі, то вдасться відрізнити їх по питомій вазі, оскільки золото в півтора раза більше важить за срібло. Для прикладу: «Гілочка» в 17-му розмірі із золота буде важити 7,5 грам, а зі срібла 5 грамів.   

(5.0 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: