Все про догляд за ювелірними прикрасами із золота та срібла

Все про догляд за ювелірними прикрасами із золота та срібла

29.11.2019
vieved   8294

Догляд за ювелірними виробами цікавить кожного власника, який переймається зовнішнім виглядом своїх прикрас. Усі хочуть щоб їхні вироби завжди ефектно та чарівно виглядали, але у нашому світі ніщо не вічне. Навіть найбільш досконалий витвір, виготовлений з найкращих матеріалів, з часом може втратити початковий вигляд.

Чи варто засмучуватися з цього приводу? Аж ніяк! Завдяки невеличкій увазі, бережному носінні та чистці, ваша ювелірна прикраса збереже первинну чарівність протягом багатьох років. 

Коли знімати каблучку?


 • Перед сном варто завжди знімати каблучку, щоб шкіра могла дихати, а пальці не набрякали. Виключенням можуть бути каблучки простої форми (плоскі, без вставок та рельєфної поверхні). З прикрасами складної геометричної форми ситуація складніша. Особливо це стосується виробів із загостреними елементами, які легко чіпляються за білизну.
 • Знімайте каблучку перед плаванням. Як відомо, пальці мають здатність звужуватися у холодній воді, що може призвести до спадання прикраси.
 • Уникайте контакту з піском. Він легко дряпає метал, оскільки твердіший за дорогоцінні сплави.
 • Купатися в гарячих джерелах з срібними прикрасами — не найкраща ідея. Через вміст сірки в термальних водах прикраса мутнітиме.
 • Каблучці також не місце на вашому пальці, коли ви займаєтесь спортом чи іншою активною діяльністю, яка призводить до ударів або тертя металу об різні поверхні.
 • Знімайте прикраси перед будь-якими косметичними процедурами, щоб уникнути забивання косметики у важкодоступних місцях. Якщо миєте руки з надітою каблучкою, добре сполосніть прикрасу.
 • Зніміть каблучку перед прибиранням або іншими діями, які наражатимуть прикрасу на контакт з агресивними хімікатами.

Метал та подряпини

Якщо ви зніматимете каблучку в вищеперерахованих ситуаціях, то її краса збережеться набагато довше. Однак, у повсякденному житті уникнути впливу середовища на прикрасу складно. Ми проводили експеримент, який показав наскільки легко можна подряпати каблучку у побуті. 

Та варто відзначити, що не всі метали легко піддаються подряпинам.

Срібні вироби, для прикладу, через свою м’якість матимуть глибші подряпини, ніж прикраси із золотих сплавів. 

Слідкуйте за своєю каблучкою

Радимо прикрасу зберігати в одному й тому ж самому місці, аби ви потім панічно не шукали виріб. Однак, враховуйте також місце зберігання. Ми не рекомендуємо залишати прикраси у ванній кімнаті через високий рівень вологості. Щоб убезпечити прикрасу від можливих впливів середовища, зберігайте її в ювелірній коробочці.

Для зберігання прикрас розповсюджені спеціальні шкатулки, але до них є ряд певних вимог:

 1. Наявність м’якої підкладки.
 2. Можливість тримати прикраси на відстані. Не кидайте вироби в одну купу. Удари металів одне об одного призведуть до появи подряпин і вм’ятин. Особливо це стосується каблучок з діамантами, які через твердість каменя запросто наносять пошкодження.

Чому прикраси мутніють?

 1. Каблучки зі срібла та низькопробного золота (менше 585 проби) можуть мутніти, якщо довгий час зберігаються на відкритому повітрі.
 2. Цей ефект швидко розвивається у вологому середовищі.
 3. Гідромасажні ванни і гарячі джерела містять сірку в воді, яка призводить до помутніння прикрас.
 4. Майте на увазі, що деякі засоби по догляду за шкірою, містять сірку. Уникайте контакту прикраси з такими засобами.

Помутніння — це тонкий шар оксиду на поверхні металів. Його можна легко видалити м'якою полірувальною тканиною для ювелірних прикрас. Якщо ви носите каблучку кожен день, помутніння розвивається не так швидко, оскільки тертя металу об шкіру та одяг збережуть її глянець. 

Випадки потускніння золотих виробів вищої проби (14К), платини, паладію трапляються рідше. Ці благородні метали не тьмяніють в нормальних умовах. Чим вищий їхній вміст в сплаві, тим менша ймовірність реакції на зовнішні чинники. 


Домашня чистка ювелірних прикрас

Коли справа доходить до домашніх способів чистки, то зазвичай знаходиться купа небезпечних методів, після яких доведеться відновлювати прикрасу. Використання теплої води й мийного засобу для посуди (без фосфатів та лимону) — цілком надійний та безпечний спосіб для очищення виробу від бруду.

Перед тим, як приступити до чистки, зверніть увагу на поверхню.

Здійснювати очищення на твердих поверхнях — гранітна стільниця чи кухонна раковина — небезпечний задум.

Слизька прикраса може запросто вислизнути та вдаритися об поверхню. З цієї причини здійснюйте чистку над рушником.

Як тільки підготували місце, то приступайте до роботи:

 1. Сполосніть прикрасу.
 2. Візьміть м’яку зубну щітку (краще дитячу) та нанесіть на неї трохи мийного засобу.
 3. Починайте легкими рухами очищати прикрасу. 
 4. В кінці промийте її та витріть насухо м’якою безворсовою тканиною.

Якщо каблучка містить такі камені, як: смарагд, опал, перлина, бірюза, то краще довірити роботу ювелірам.  Також для очищення ніколи не використовуйте зубну пасту. Зубна паста абразивна і може подряпати будь-який благородний метал і навіть деякі дорогоцінні камені.

Нижче пропонуємо ознайомитися з таблицею, в якій показані параметри каменів, а також способи чистки.


КаміньТвердість по шкалі МоосаМіцністьОчищення пароюУльтразвукова мийка
Аметист7ВисокаРизикованоДозволяється
Аквамарин7,5-8ВисокаРизикованоРизиковано
Цитрин7ВисокаРизикованоДозволяється
Діамант10ВисокаДозволяєтьсяДозволяється
Смарагд7,5-8СлабкаНіколиНіколи
Гранат6,5-7,5СередняНіколиДозволяється
Іоліт7-7,5ВисокаРизикованоДозволяється
Морганіт7,5-8ВисокаРизикованоДозволяється
Онікс6,5-7ВисокаРизикованоРизиковано
Опал5,5-6,5СередняНіколиНіколи
Перлина2,5-4,5ВисокаНіколиНіколи
Рубін9ВідміннаДозволяєтьсяРизиковано
Сапфір9ВідміннаДозволяєтьсяДозволяєтсья
Димчастий кварц7ВисокаНіколиДозволяється
Шпінель8ВисокаДовзоляєтьсяДозволяється
Танзаніт6,5-7СередняНіколиДозволяється
Топаз8НизькаНіколиДозволяється
Турмалін7-7,5СередняРизикованоРизиковано
Бірюза5-6СередняНіколиНіколи
Циркон6,5-7,5СередняРизикованоДозволяється


Твердість і міцність не пов'язані безпосередньо, як показано в таблиці. Твердість характеризується зі стійкістю до подряпин, здатністю матеріалів протистояти стиранню. Міцність — це міра здатності мінералу поглинати енергію, а також міра ймовірності того, що матеріал розколеться або зламається.

Обслуговування каблучки

 • Чистіть каблучку не рідше ніж один раз на тиждень, щоб вона була такою ж блискучою, як в день, коли ви вперше одягли її.
 • Прикраси з дорогоцінними каменями давайте на перевірку ювелірам хоча б двічі на рік, щоб перевірити надійність закріпки.

Сподіваємося, що після прочитання Ви слідкуватиме за своїми виробами більш уважно та відповідально. Однак давайте без фанатизму. Адже кожна подряпинка чи якийсь невеличкий дефект — це історія прикраси, що ніколи більше не повториться.


(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: