Танзаніт — все що необхідно знати

Танзаніт — все що необхідно знати

20.10.2021
vieved   4194

Загадковий танзаніт — найкрасивіший камінь Африки. Історія благородного синього мінералу, чи не наймолодшого та найвибагливішого  серед ювелірних каменів.

Історія танзаніта / Місце народження

Танзаніт є відносно новим каменем серед інших самоцвітів. Історія каже: у 1967 році один чоловік із племен масаїв натрапив на скупчення надзвичайно чистих кристалів фіолетово-блакитних кольорів, що виднілись з під землі в Мерелані (область на півночі Танзанії). Він сповістив про знахідку Мануеля Д'Суза, який швидко зареєстрував чотири дозволи на видобуток.

Д'Суза сподівався, що йому показали нове родовище сапфіру. Натомість, знахідка містила один з найновіших каменів світу.

Миттєва популярність танзаніту була пов’язана з його яскравим кольором, чистотою та потенціалом огранювати в різні форми.


Назва
Танзаніт
Мінерал
цоізит
Твердість за шкалою Мооса
6-7
Зносостійкість/міцність
середня
Клас
напівдорогоцінний, доступний
Основні родовища
Танзаніт має лише одне джерело: пагорби Мерелані на півночі Танзанії.
Колір
від синього до фіолетового
Ціна

$-$$

Фактори якості

Оцінка наступних характеристик визначає вартість танзаніту:

Колір


Насичений фіолетовий, синій або блакитний — найцінніші кольори танзаніту.

Частіше зустрічаються більш бліді відтінки. Без термічної обробки танзаніт зазвичай буруватий. Більшість блакитних танзанітів, які продаються сьогодні, завдячує своєму кольору термічній обробці. 

Танзаніт відноситься до плеохроїчних каменів, що дає йому можливість змінювати відтінки під різними кутами. Така особливість робить ограновування важливим фактором, який впливає на кінцевий результат кольору.

Чистота


Більшість огранених танзанітів в ювелірних виробах не містять видимих ​​для ока включень. Включення, які можуть вплинути на міцність каменя, суттєво знижують його вартість. З цієї причини чисті екземпляри мають більшу цінність.

Огранка


Ювеліри враховують фінансовий фактор, коли вирішують, як огранювати танзаніт. Як і в інших дорогоцінних каменях, втрата ваги — це втрата прибутку. Ограновування танзанзаніту для підкреслення фіолетово-пурпурного відтінку зазвичай потребує менших витрат, ніж для отримання фіолетово-синього кольору. Це є однією з причин того, що фіолетових танзанітів більше, ніж синіх. 

Каратність


Танзаніт доступний в різних розмірах та огранках. Найкращі екземпляри розкривають чарівність свого кольору при вазі більше 5 карат. Менші ж самоцвіти зазвичай мають не такий інтенсивний колір.  

Як доглядати за своїми ювелірними виробами з танзаніту

Твердість по шкалі Мооса варіюється між  6 і 7, що  не відносить його до найтвердіших самоцвітів. Він має схильність легко тріскатися при ударі. Танзаніт не такий твердий або жорсткий, як сапфір, через що потребує бережного носіння. Не можна піддавати танзаніт високим або різким перепадом температури.

Очищення: використовуйте теплу воду з милом. Щоб зняти відбитки пальців, потрібно протерти їх м’якою тканиною. Але, за будь-яких умов, ми радимо звернутися до професіоналів своєї справи для очищення прикраси.

Зберігання: камені не мають торкатися одне одного, адже є велика ймовірність поцарапати, чи навіть пошкодити прикрасу/камінь. Тому, для цього необхідно зберігати його в скриньці. Ось приклад скриньок, які б чудово впорались із цією задачею.


Як носити прикраси з танзанітом?

 1. Поєднайте свою чорну шкірянку із сережками з танзанітом.
 2. Світлий тренч — трендовий верхній одяг сезону осінь 2021, чудово колаборується з каблучкою, сережками чи навіть кулоном із  танзанітом.
 3. Загалом, танзаніт — універсальний, при цьому стриманий варіант каменю підійде як для базових, так і для вечірніх нарядів.

Ось кілька варіантів щодо відповідності одягу та аксесуарів:

 • Темно-оранжевий відтінок гармонізує з блакитним танзанітом, додасть вашому образу динамічності.
 • До блакитних самоцвітів добре пасують яскраві та теплі відтінки. Поєднання червоного кольору з ювелірним виробом, в якому закріплений синій танзаніт, подарує вам неймовірний зовнішній вигляд.

Цікаві факти про танзаніт:

 1. Найбільший танзаніт у світі - це кристал вагою 16 839 карат  (3 кг). Він отримав назву «Мавензі» на честь другої за висотою вершини Кіліманджаро.
 2. Танзаніт є каменем оберегом для тих, хто народився в грудні.
 3. Серед масаїв блакитний колір вважається священним і духовним. Це породило традицію: після народження дитини, масаї дарують  танзаніт жінкам, як символ позитиву та процвітання.
 4. Прикраса з танзанітом  найкращий подарунок на 24 річницю весілля.
 5. Щоб камені набули синього кольору, танзаніти нагрівають до температури близько 600 градусів.
 6. Танзаніт володіє александритовим ефектом — при штучному освітленні набуває фіолетового відтінку, на сонячному світлі — синього.
 7. Танзаніт зіграв головну роль у фільмі «Титанік». Так-так! Саме танзаніт виконував роль діаманта «Серце океану». 
 8. Крім ювелірної справи, танзаніт більше ніде не використовують.
(
4.9
 з 5)

Поширити статтю

(
4.9
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: