Все, що треба знати про шпінель

Все, що треба знати про шпінель

01.07.2021
vieved   4600

Якщо ви спитаєте звичайну людину, що таке шпінель, то скоріш за все, що вона подивиться на вас розгублено. Цей красивий самоцвіт — маловідомий секрет, незвичний рідкісний камінь. Але для тих, хто знає про шпінель, вона не менш довершена, ніж рубін або сапфір. 

Історія шпінелі

Хоч шпінель використовувалась в ювелірних виробах з древніх часів, цей камінь тільки нещодавно притягнув увагу, яку справді заслуговує. До появи сучасної гемології в кінці XIX ст. і початку XX ст. шпінель часто сприймали за корунд (рубіни, сапфіри), оскільки їх нерідко знаходили в одних і тих же копальнях. Тим не менш, ці мінерали відрізняються за хімічним складом. 

Натуральна шпінель завжди була рідкісним і красивим каменем. Цінителі самоцвітів не стримують свого захоплення перед природньою красою шпінелі. Сьогодні на ринку ці камені представлені без спеціальної обробки. Демократична ціна, багата кольорова палітра і придатність для більшості видів ювелірних виробів роблять її привабливим вибором.

Місценародження шпінелі

Шпінель знаходять майже на всіх континентах світу, часто на тих самих родовищах, де і корунд знаходиться. Багато відомих шпінелей добули на Шрі-Ланці та М’яні (Бірма). Ці родовища функціонують по сьогоднішній день. Танджикістан, В’єтнам, Пакістан, Танзанія і Мадагаскар є додатковими джерелами видобутку. 

Загальна характеристика

Назва
Шпінель
Різновид
Шпінель
Твердість за шкалою Мооса
8
Зносостійкість/міцність
Висока
Клас
Напівдорогоцінний, доступний
Основні родовища
М’янма (Бірма), Шрі-Ланка, Тайланд
Колір
Чорний, рожевий, червоний, фіолетовий
Ціна
$-$$

Фактори якості шпінелі

Шпінель справді за останні десятиліття зробила собі ім’я, вона користується попитом не тільки серед колекціонерів самоцвітів, а й серед поціновувачів ювелірних прикрас з каменями. Такий попит дещо зменшив розрив в ціні між шпінеллю і рубіном з сапфіром. 

Щож, дізнаємось як розпізнати якісну і коштовну шпінель?

Колір шпінелі

Якого кольору буває шпінель

Кольорова палітра шпінелі багата, але найбільш цінними кольорами є яскраво-червоний, малиновий і синій, які нагадують нам, чому шпінель раніше плутали з рубінами і сапфірами. Екземпляри з такою кольоровою гамою є рідкісними і коштовними. Чорна шпінель більш доступна, але виглядати в прикрасі вона може не менш заворожливо.

Чистота шпінелі

Чистота шпинели

Шпінель без видимих для ока включень більш цінна, ніж з видимими включеннями. Відповідно ціни за «чисті» екземпляри вищі. Та варто відмітити, що включення у шпінелі іноді виглядають неймовірно красивими, оскільки вони можуть сформуватися групками, що нагадують людські відбитки пальців.

Огранка шпінелі

Огранки шпінелі

Шпінель найчастіше всього огранюють в овальну форму або кушон. Якщо майстер «піджене» самоцвіт під правильні пропорції, то він матиме неймовірний блиск. Однак знайти його в інших популярних огранках теж не складе труднощів. 

Каратність шпінелі

Каратність шпінелі

Хоч історія шпінелі бере свій початок з давніх часів, але сьогодні цей камінь можна рідко зустріти більше 5 карат. Низька доступність відразу тягне за собою зростання ціни. Тому вартість за карат шпінелі великого розміру суттєво зростає. 

Догляд за прикрасами зі шпінеллю

Твердість шпінелі по шкалі Мооса становить 8 балів, що є чудовою міцністю, і робить її надійним каменем для щоденного носіння. 

Висока температура може призвести до вицвітання деяких кольорів шпінелі, але вона стійка до прямих сонячних променів і дії хімікатів.

Чи означає це, що можна знехтувати правилами носіння прикрас? Ні, адже ігнорування цих засад призведе до швидкої втрати товарного виду. 

Як носити прикраси зі шпінеллю?

Прикраси з чорною шпінеллю
Прикраси з кольоровою шпінеллю
Чорна шпінель може використовуватися у будь-яких прикрасах, які можна лише уявити. Зовсім неважливо, що ви вирішили обрати: каблучку, сережки чи кулон. Різні розміри і огранки відкривають шлях до експериментів зі стилями і нарядами. 

Якщо ви шукаєте мінімалістичний дизайн і щоденну прикрасу, то задумайтесь над вибором лаконічних пусетів зі шпінеллю. Вони елегантні, стильні і чудово поєднуються з будь-яким нарядом. 

Рубіни, сапфіри і смарагди можуть виглядати найкраще за все, коли ви носите певні кольори, але чорна шпінель пасує до всього завжди. Особливо бездоганно поєднується з більш світлими відтінками, завдяки утворенню контрасту. Та для доповнення темного образу це також гарна ідея. 

Окрім цього ми виділимо її універсальність. Шпінель виглядає достатньо розкішно для офіційної події, і стримано для щоденного носіння.

Топ фактів про шпінель

1. Знаменитий «Рубін чорного принца», що закріплений в британській короні насправді є червоною шпінеллю. Важить камінь ~ 170 каратів / 34 грам. Перші згадки про камінь датовані XIV століттям.

2. Шпінель — камінь оберіг для людей, що народилися в серпні.

3. Прикрасу зі шпінеллю прийнято дарувати на сьому річницю весілля.

4. У Середньовіччі імена багатьох правителів країн Азії і Європи були написані на шпінелях. Історія цих каменів не втратилась, адже значна частина самоцвітів без огранки збереглась до наших днів.

5. Ціна на шпінель великих розмірів кожного року зростає. Цей камінь має зараз одну з найвищих динамік росту ціни. Крупна шпінель, що важить більше 5 карат, червоних і рожевих кольорів дорожчає. Взірці більше 10-15 карат вважаються справжньою знахідкою.

(
4.9
 з 5)

Поширити статтю

(
4.9
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: