Оголошую вас...

13.12.2021
vieved   3187

Походження традиції обручок

А ви знали, що традиція обмінюватися каблучками сягає 3000 років, а перша каблучка з діамантом була описана ще у 1417 році? З того моменту, ці прикраси почали по-особливому романтизувати.


Єгипетські фараони вперше використовували каблучки для того, щоб символізувати вічність. Це тому, що форма перстня — коло, не має початку і кінця і схожа на форму сонця і місяця, яким поклонялися єгиптяни. Вони  також вважали, що відкритий простір посеред каблучки - представляє собою ворота у невідоме. Також вірили, що безіменний палець, або четвертий палець лівої руки, містить «vena amoris» або «вену любові», яка веде безпосередньо до серця. І хоча їхня віра не є анатомічно правильною, традиція носити каблучки на безіменному пальці триває донині.

Згідно з археологічними знахідками, стародавні народи часто носили обручки у вигляді браслетів, які одягали на ноги. Їх використовували як прикрасу й оберіг. Виготовляли не тільки з металів, а й із рослин, дерева, каміння, кісток, скла й кераміки. За формою й оздобленням можна було дізнатися соціальний і майновий статус людини. Знать носила литі золоті обручки, селяни — ковані, найчастіше зі срібла, міді чи заліза, а в 10 столітті — з латуні чи бронзи. На них часто розміщували герби, печатки, написи, тайники.

Пуритани в колоніальній Америці вважали ювелірні вироби легковажними. Тому пуританські чоловіки дарували своїм дружинам наперстки замість каблучок. Після того, як наречені використовували свої наперстки для пошиття одягу та текстилю для свого нового дому, вони могли відпиляти верхівки своїх наперстків, щоб створити каблучки.

В Україні, каблучки носили у вигляді монет. Прикраси для пальців рук – персні, напалки – призначались як для жінок, так і для чоловіків. В асортименті металів не тільки срібло та золото, але і мідь, залізо, олово. Напалки виготовлялися у вигляді масивного персня і носились на вказівному пальці. Поверхня кілець у перснях часто різьбилась або покривалась кольоровою емаллю. Основне декоративне навантаження несла верхня частина персня, куди монтували металевий каст з кольоровим граненим камінчиком або каменем овальної форми. В одному з таких документів звертається увага на те, що матеріал, з якого виготовлені обручки, був різний у молодого і молодої. Персні і обручки були невід’ємним компонентом ансамблю прикрас у вбранні всіх соціальних пластів українського народу. Це засвідчується і тією роллю, яку відігравали ці предмети в обрядах і увагою до перстенів у народній ліриці.

Любов з духом історії: ірландські корені


Головний символ Ірландії - Кладдахська каблучка (англ. Claddagh ring) - тип традиційної ірландської каблучки, яка використовується як знак дружби. Перша прикраса в такому оформленні була зроблена в ірландському рибальському селі Кладдах у графстві Голуей. Кільце виготовляється у формі пари рук, які тримають серце, увінчане короною. Серце символізує любов, руки - дружбу (довіру), а корона - вірність (лояльність).

На ірландських обручках часто мають напис ірл. "Grá, Dilseacht, agus Cairdeas" (любов, вірність і дружба); іноді її розміщують і на кладдахских каблучках, що є одним з уособлень цього девізу.

За другою версією походження кладдахського кільця Маргарет Джойс вийшла заміж за Домінго де Рона, багатого іспанського торговця в Голуеї. Після раптової смерті чоловіка їй дісталася велика спадщина. Потім у 1596 Маргарет вийшла за Олівера Ог Френча (англ. Oliver Og French), правителя Голуея. Свій статок Маргарет витратила на будівництво кількох мостів у Коннахті та благодійність, за що була нагороджена: на її коліна скинув золоту каблучку орел. Під час ірландського картопляного голоду багато ірландців були змушені покинути свою країну, і Кладдахська каблучка, разом з емігрантами, поширилась по Сполучених Штатах Америки.

Кладдахські каблучки мають свою символіку:

 1. Якщо кільце вдягнено на праву руку і серце звернене в протилежний бік його власника (тобто до кінчиків пальців), це говорить про те, що власник каблучки перебуває у пошуку свого кохання.
 2. Якщо носять на правій руці і серце звернене до власника кільця, це говорить про те, що власник кільця знаходиться у відносинах.
 3. Каблучка на лівій руці з серцем, зверненим до його власника, вважається символом того, що пара заручена.
 4. Пізніше, з'явився ще й четвертий спосіб носіння обручки — на лівій руці серцем від носія. Так його носять, згідно з різними джерелами, під час весільної церемонії (як знак того, що серця нареченого і нареченої спрямовані один до одного).

За традицією кладдахська каблучка з покоління в покоління передається від бабусі до внучки.

На якій руці носять обручку у різних країнах світу?


В Україні проживають люди різних національностей і віросповідань. Прийнято, що у кожного з них існують свої правила носіння обручок.
Каблучку для пропозиції наречений купує без участі нареченої. Ця традиція тягнеться ще з часів Стародавнього Риму. Якщо саме весілля було пишним гулянням, то заручини супроводжувалися переговорами, під час яких вирішувалися важливі фінансові питання. Наприклад, визначалася сума пені в разі відмови однієї зі сторін.
Заручальна каблучка гарантувала чоловікові, що відтепер незаміжня жінка належить тільки йому. У свою чергу за нареченим закріплювалися фінансові зобов'язання перед сім'єю нареченої.
За традицією заручальна каблучка мала відрізнятися від обручки. На відміну від останньої, каблучка для пропозиції була з пишною інкрустацією. Вважалося, що чим більше і дорожче камінь, тим міцніше добробут у сім'ї. Православні християни вважають за потрібне  нагороджувати атрибутом безіменний палець на правій руці. Католики — на лівій.

В Америці — чоловік робить коханій пропозицію, надягаючи їй на безіменний палець лівої руки спеціальну каблучку для заручин.
Після церемонії одруження дівчина продовжує носити вже 2 прикраси: обручку та каблучку на заручини. Наречений дбає про те, щоб ювелірні вироби були виготовлені з однакових матеріалів і гармоніювали разом (ця традиція в нас теж популярна).

Представники країн колишнього СНД, а також жителі Німеччини, Іспанії, Болгарії, Данії — одягають на праву руку.

Важливо розуміти, що носіння обручки, занадто часто залежить від віросповідання. У католицьких країнах прийнято носити ювелірний аксесуар з лівого боку – там, де серце і душа. У православних країнах навпаки надягають вінчальні атрибути на праву руку. Пов'язано це, швидше за все, з церковними віруваннями про те, що на правому плечі у людини живе його ангел-захисник. Також у давнину вважалося, що права сторона тіла відповідає за достаток та добробут людини. У мусульман довгий час не було заведено обмінюватися обручками. Чоловікам-мусульманам не рекомендується використовувати прикраси із золота, тому для наречених вибирають срібні або платинові персні. Чоловіки можуть носити весільний атрибут на безіменному пальці, на вказівному або мізинці.

Цікаві прикмети та обряди:

Прикмети і вірування — справа кожного. Ми зібрали тут кілька найбільш цікавих та незвичних:

 1. Обручки не можна давати міряти ні до весілля, ні після. Вважається, що це вбереже шлюб від зрад.
 2.  Якщо обручки до весілля заховати в пакет, налити води і заморозити, то це допоможе міцніше прив'язати молодят один до одного.
 3. Тим, хто мріє про швидке заміжжя, варто знати про таку прикмету: якщо доторкнутися до обручки на руці нареченої, то це наблизить день власного весілля.
 4. Знайти обручку на вулиці — це хороша прикмета, яка натякає, що скоро бути весіллю і у вашому житті. Але носити таке кільце не варто. Тому що вважається, ніби чуже кільце може вплинути на ваше життя, несучи до зради, сварки та інші проблеми з життя минулого власника.
 5. Діаманти символізують довге, щасливу спільну долю. Неприємності парі легко перенести.
 6. Смарагди в обручках, свідчать народні прикмети, дарують умиротворення, є символом плодючості.
 7. Сапфіри — дають гармонію, мир, спокій відносин. Рішення будуть прийматися разом.
 8. Рубіни допомагають уникати суперечок між молодятами, оберігають від сварок.

Ексклюзивний дизайн чи вічна класика: підбірка прикрас

Найбільш поширена прикмета — це те, що обручки мають бути гладкі, без будь якого оздоблення, аби життя молодять було без перепон.
Ми вважаємо, що щастя двох людей залежить тільки від них самих, тому пропонуємо різні дизайни. Але вибір завжди за вами ;)


(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: