Гранат: все, що потрібно знати про камінь

Гранат: все, що потрібно знати про камінь

17.03.2021
vieved   7809

Гранати належать до розкішних і доступних напівкоштовних каменів. Вони міцні, блискучі, універсальні і наділені неймовірною енергетикою. Сьогодні ми розповімо вам все, що необхідно знати про гранати. 

Історія гранатів

«Гранат — червоний самоцвіт, але він не схожий на рубін, його червоний колір більше нагадує колір полум’я. Якщо правильно огранити і відполірувати, то він розкриє всю свою красу і досконалість», — писав Арістотель у 4 ст. до н. е.

Історичні дані свідчать, що не тільки грецький філософ був зваблений заворожливими відтінками граната. Більше 2000 років тому камінь мав чималий попит у єгиптян, римлян, китайців. До того ж не раз зустрічався в міфах та легендах Стародавнього світу. Назва «гранат» походить з одного грецького міфу про кохання. Аїд, бог підземного світу, дав насіння граната — «гранатус» — Персефоні, богині плодючості, перш ніж вона покинула його і повернулась на Олімп, утворивши емоційний зв’язок між розлученими коханцями.

Серед індіанських племен Америки, зокрема ацтеків і майя, гранат здобув репутацію священного каменя. У його магічні властивості вірили також і європейці. На їхню думку, гранат був здатен розсіювати меланхолію. Особливої популярності в Європі ці самоцвіти набули в XVIII — XIX століттях, а у Вікторіанську епоху їх почали використовувати в ювелірному мистецтві.

Загальна характеристика гранатів

Кристали граната

Гранати насправді формуються з різних груп мінералів. Вони одні з найбільш розповсюджених напівдорогоцінних каменів, проте це не робить їх посередніми. Одна з особливостей граната — це можливість мати практично будь-який колір. Однак більшість каменів все-таки представлена у різних відтінках червоного. Найбільш коштовні різновиди граната — оранжеві або зелені, хоч червоний і залишається найбільш традиційним для цього каменю.

Назва
Гранат
Різновиди
Червоний піроп, зелений гросуляр, малиновий родоліт, насичено-зелений цаворит, оранжевий спесартин, демантоїд
Твердість за шкалою Мооса
6,5-7,5
Зносостійкість/міцність
Висока
Клас
Напівдорогоцінний: розкішний та доступний
Основні родовища
Шрі-Ланка, Індія, Південна Африка, провінція Сват в Пакистані, США, Бразилія, Танзанія і Кенія
Колір
Основними кольорами є червоний, бордовий, оранжевий, зелений 
Ціна
$-$$$ залежно від різновиду

Різновиди гранатів

Різновиди гранатів

Альмандин — найбільш широко використовуваний гранат з червоно-коричневим відтінком. 

Спесартин — рідкісний представник сімейства гранатів, у якого колір варіюється від блідо-жовтого до оранжево-червоного відтінку. Належить до ексклюзивних екземплярів.

Цаворит — зелений гранат, який відкрили відносно недавно — в 1970-х роках. Добувається в основному в Танзанії і Кенії. Найкращі цаворити по кольору можуть позмагатися зі смарагдами. Зустрічаються в основному в невеликих розмірах, як правило понад 2 карати знайти доволі складно. 

Демантоїд — найбільш ексклюзивний та коштовний гранат. Відрізняється неймовірним блиском і насиченим кольором. Яскраво-зелений відтінок вважається найбільш дорогоцінним, а камені вагою більше одного карата зустрічають дуже рідко і ціна на них може сягати $1000.

Піроп — один з найбільш відомих видів гранатів, колір піропу варіюється від фіолетового до темно-червоного. Часто позбавлений будь-яких недоліків і має чудову прозорість.

Родоліт — це суміш альмандину і піропу, який цінується за пурпурово-червоний або малиновий колір. На відміну від звичайних темно-червоних гранатів, родоліт має світліший відтінок і позбавлений вторинного коричневого відтінку. Для нього також характерні зносостійкість та універсальність.

Отже, найбільш розповсюджені гранати на ювелірному ринку — насичено червоні піропи, червоно-коричневі альмандини, малинові родоліти. Демантоїд, цаворит, спесартин належать до ексклюзивного сегмента.

Як правильно вибрати гранат?

Чистота завжди повинна бути вашим першим критерієм при купівлі ювелірних прикрас з червоним гранатом. Хоч колір також надзвичайно важливий, але він не може у повній мірі розкритися, якщо камінь містить помутніння та включення.

Чистота 

Чистота гранатів

Червоні гранати наділені найкращою прозорістю. Якщо ви хочете придбати прикрасу з гранатом, то помітите, що камінь не має видимих включень чи тріщин. Ці камені відомі вогняним блиском, який особливо помітно при м’якому освітлені, наприклад, при свічках. 

Колір

Гранати мають багату кольорову палітру, але найчастіше в прикрасах закріплюють червоні самоцвіти. Це пов’язано з їхньою красою, чистотою, міцністю і доступністю. Хоч основний колір граната — червоний, він може мати і додаткові відтінки: оранжевий, коричневий або пурпурний, що цілком природно. При купівлі прикрас з гранатом радимо зосередитися на насиченості кольору, а не на специфічності відтінку.

Огранка

Огранки гранатів

Більшість кристалів огранюють у стандартні форми та розміри, щоб їх можна було легко закріпити в прикрасах. Особливо це стосується червоних гранатів. Для коштовних гранатів, таких як, наприклад, цаворит, це правило діє по-іншому: огранувальник підбирає таку форму каменю, що дозволила б зберегти максимальну вагу добутої сировини.

Каратність 

Кристал граната та огранений гранат

Гранати зустрічаються будь-яких розмірів. Однак ціна за карат трохи зростає при збільшенні розміру каменя. Тому це хороша новина для цінителів самоцвітів великих розмірів. Адже різниця в ціні за карат не така велика, як у дорогоцінних каменів (діамант, сапфір, смарагд, рубін). 

Догляд за гранатом

Хоч гранат далеко не крихкий самоцвіт, але це не означає, що він не вимагає бережного ставлення. Якщо дотримуватися наступних простих правил, то ви гарантовано збережете красу свого каменя:

  • Уникайте ударів каменя об тверді поверхні;
  • Знімайте прикрасу перед миттям посуду та будь-якими активними заняттями (у спортзалі для прикладу), під час яких можна пошкодити виріб;
  • Якщо ви зберігаєте прикраси в скриньці, то розташуйте їх так, щоб камені не торкалися одне одного;
  • Уникайте тривалого перебування граната під прямими сонячними променями; така дія може негативно вплинути на колір каменя.

Як носити прикраси з гранатами?

Срібні прикраси з гранатами

Гранати чудово підходять для щоденного носіння та будь-якого типу ювелірних прикрас. Зовсім не важливо, що ви хочете одягти: каблучку, сережки чи кулончик з гранатом. Особливо ефектно та вишукано червоні гранати виглядатимуть у поєднання з чорним та білим одягом. Вдалого поєднання можна також досягнути з оливково-зеленим, темно-бірюзовим вбранням. 

Як гранат виглядає на різних відтінках золота?

Золоті прикраси з гранатами

Жовте золото підкреслює оранжевий або коричневий тон червоних гранатів і надає йому королівського вигляду. Біле золото чудово виділяє колір каменя завдяки контрасту. А червоне золото надає гранату більш сучасного вигляду і зробить прикрасу яскравою.

(
5.0
 з 5)

Поширити статтю

(
5.0
 з 5)

Залишайте коментарі за допомогою Facebook: